Гражданското сдружение БОЕЦ внесе жалба за цялостно касиране на изборите. Тя е изпратена по електронен път до органите, които могат да сезират конституционните съдии - Народното събрание, Министерския съвет, Върховния касационен съд и Върховния административен съд. Ще бъде връчена на хартия и на главния прокурор Борислав Сарафов и на президента Румен Радев, съобщиха от сдружението, което проведе неколкократни протести в Триъгълника на властта с искане за касиране на вота заради изборни нарушения.
„Настояваме всеки от тези шест органа да сезира самостоятелно Конституционния съд, който да извърши задълбочена проверка на резултатите от изборите“, заявиха вносителите.
В жалбата си те оспорват законността на изборния резултат за състав на 51-ото НС „поради наличие на множество тежки изборни нарушения, довели до нарушения на активните и пасивните избирателни права на всеки един от нас, както и на хиляди други български граждани с избирателни права“.
Според БОЕЦ манипулирането на изборните резултати води до това, че хората, обявени за избрани, реално не са избрани от народа и не представляват интересите му, а обслужват нелегитимни цели. „И като краен резултат това води до присвояване на осъществяването на народния суверенитет от отделни личности и организации, което е забранено“, пише в жалбата.
„Наличието на огромен брой доказателства и данни за изборни нарушения поражда основателни съмнения сред огромната част от гражданите и политическите субекти в легитимността на „избрания“ състав на Народно събрание, което от своя страна делегитимира и бъдещите решения на този законодателен орган, поради което извършването на задълбочена и пълна проверката на изборните резултати от Конституционния съд е абсолютно наложителна“, аргументират се вносителите.
Според сдружението е невъзможно в едноседмичен срок да се извърши всестранно изследване на всички нарушения в 12 879 избирателни секции в страната и 719 избирателни секции в чужбина, а само видеозаписите от броенето на резултата са дълги 168 часа. Затова сезират овластените органи, които да съберат всички необходими доказателства за установяване на истината.
„От своя страна Конституционният съд е овластен да извърши допълнителна, независима и задълбочена проверка на изборния процес и изборните резултати, като събере писмени доказателства, включително класифицирана информация, представляваща държавна или служебна тайна, както и да възложи изготвянето на експертни заключения“, констатират от БОЕЦ.
Отказ на правоимащите органи да сезират КС би представлявал абдикация от конституционно установените им правомощия и ще доведе до изостряне на политическата криза и задълбочаване на недоверието на гражданите в държавните институции, заявяват още от сдружението.
За касиране на вота се готвят най-малко и две парламентарни групи - тези на ПП-ДБ и „Има такъв народ“, обявиха лидерите им. И Слави Трифонов, и Асен Василев заявиха, че са готови да подемат събирането на необходимите 48 депутатски подписа.
МЕЧ също се обявиха за отмяна на вота, но цялостно, а не частично, както призова ИТН. От партията на Радостин Василев обвиниха бившата му партия, че иска частична отмяна , за да не бъдат засегнати ГЕРБ и „ДПС - Ново начало“. „Знаете ли защо лидерът на ИТН иска частично касиране на изборите няколко дни по-късно? Частичното касиране на Слави Трифонов би довело евентуално до влизане в НС на ВЕЛИЧИЕ, но не би засегнало ГЕРБ и ДПС на Пеевски, с които той явно работи чудесно“, атакува Василев.
„Величие“ от своя страна, които останаха извън парламента заради резултат от 3,999%, също поискаха отмяна на изборите, тъй като репортажи на БНТ показаха с видео и протоколи, че и техни гласове са били отнети.
Именно заради драскането по бюлетини и нарушаването на правилата при отварянето на изборните урни, показани по медиите, от ЦИК днес се събират на спешно заседание, посветено на нарушенията.
Междувременно за касиране на проведените на 27 октомври предсрочни избори призоваха и представители на гражданска инициатива за непризнаване на изборните резултати. Те очакват всички, които по Конституция имат право, да сезират Конституционния съд (КС).
„Видяхме безброй клипчета за дописване на бюлетини, други се правят невалидни, коментира Тихомир Василев, който определи изборите като опорочени и фалшиви. По думите на лидера на партия МИР Симеон Славчев българското общество би подкрепило такава стъпка. Според него и европейската прокуратура може да се самосезира, за да се види има ли фалшификация.
„Радостна е новината, че президентът Радев даде индикация в тази посока“, коментира Славчев. Той се надява държавният глава да продължи по-нататък и да се обърне към КС.