От х:

Днес в x:

Новите правила за ТЕЛК: Недоволни са и пациенти, и лекари

Месеци след влизането в сила на промените в законодателството немалък брой пациенти у нас остават заложници на проблеми със забавени документи за освидетелстване от ТЕЛК комисиите. Промените, които действат от юни тази година, имаха за цел да намалят злоупотребите.

Според новите правила има случайно разпределение на документите за освидетелстване. Разпределението става чрез електронна система и при липса на специалист в някоя комисия, документите на хората се пренасочват в комисии извън населените места, в които живеят. Ако комисията изиска от пациента допълнителни документи за освидетелстване, изпращането и разглеждането им до отговорната комисия би отнело много повече време. А нерядко документите са непълни по различни причини и рискът е комисията да се произнесе в ущърб на пациента.

Пациенти изтъкват, че при случайното разпределение хора, чакащи от години да бъдат освидетелствани, ще бъдат пренебрегнати за сметка на други, подали документи преди дни.

Невъзможността да се пренасочват досиетата на пациентите, ако липсва конкретен специалист в ТЕЛК комисията, бе потвърдено и от специалисти, работещи в ТЕЛК комисии в страната. От пациентски организации определят това като ограничаване правата на хората с увреждания, за които пенсията за вид и степен на увреждане е единствен доход и пряко зависи от процента на заболяването, написан в експертното решение.

От промените недоволстват не само пациенти, но и лекари, които работят в комисиите. Те изтъкват, че промените предизвикват хаос и допълнително усложняват най-вече трудноподвижните хора, за които е трудно да набавят изследвания.

Д-р Герзилов: Случайното разпределение в ТЕЛК тепърва ще създава проблеми

Новите изисквания, с които трябва да се съобразяват комисиите, тепърва ще създават проблеми, коментира пред OFFNews д-р Петър Герзилов, зам.-директор по медицинската дейност в УМБАЛ „Царица Йоанна - ИСУЛ“.

Според указанията на Министерството на здравеопазването във всяка общинска, областна и университетска болница трябва да се създаде поне една ТЕЛК комисия. С тази промяна комисиите се увеличават от 70 на 110, а и досега попълването на техния състав бе затруднено.

Има резон в това, което министерството е решило, с оглед подобряването на освидетелстването на пациентите, които имат нужда от ТЕЛК. Но ние сме част от Медицинския университет. Колегите, които работят тук, извършват високо професионални диагностично-лечебни процедури. В същото време, като част от структурата на Медицинския университет, те преподават на студенти, изпитват ги и т.н. Да участват в експертни комисии е допълнително задължение, което е доста натоварващо за тях. Беше много трудно да сформираме две комисии, с по трима колеги плюс двама резервни членове за всяка от тях. Това са общо десет човека, казва зам.-директорът на ИСУЛ.

Д-р Герзилов коментира и случайното разпределение, при което решението на пациента не се разглежда от районната лекарска комисия, а на случаен принцип се изпраща в някоя от комисиите в страната.

„Тъй като от няколко години липсват ТЕЛК комисии, специализирани за отделните заболявания, а те станаха общо медицински, на този принцип да се разбърква „топчето на тотото“ и да пращат документи в дадена болница, звучи абсурдно. Ако при нас дойде например някой с гинекологично страдание, ние нямаме гинекология при нас, а не можем и предварително да наемем съответния специалист, защото не знаем дали ще имаме такава експертиза, а и е свързано с финансови ресурси, отделяни от болницата, а не от министерството. Това решение според мен е странно, недомислено и недоуточнено и не разбирам защо се направи по този начин. Може би решението за случайно разпределение е заради зависимости, които се предполага, че има. Но след като в една комисия няма специалист за конкретно заболяване, тя не може да помогне на пациента. Предполага се, че тази промяна би ускорила, но тя по-скоро ще забави процеса по издаването на експертни решения“, казва зам.-директорът.

По график новите комисии започнаха работа от първи ноември. Д-р Герзилов очаква и в ИСУЛ да има пациенти, за които няма подходящ специалист.

Според него един от най-големите проблеми при случайното разпределение възниква, когато пациентът има непълна документация.

„Представете си, ако от друга болница пристигне при нас документация, която не е пълна и изрядна, а ние трябва да решим какво експертно решение да дадем на човека. Колкото и „лоши“ да са били тези ТЕЛК комисии, все пак пациентът е присъствал на самия преглед на документите. Така, ако някой, който е пратил документация, попълнена както трябва, той ще получи решение. А човекът, който наистина се нуждае от още нещо, а документацията му не е изрядно изготвена от колегите, може и да не получи никакво експертно решение, грубо казано. Така се получава една колизия, която аз като лекар не разбирам“, казва зам.-директорът на ИСУЛ д-р Петър Герзилов.

В опит да успокои лекари и пациенти, Министерството на здравеопазването обяви през октомври, че увеличава възнаграждението за предсрочно издадени експертни решения. В резултат на тази мярка от министерството отчетоха над 4000 предсрочно издадени решения до края на миналия месец.

 

Източник: Offnews.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини

Последни новини