От х:

Днес в x:

Адмирал Джеймс Ставридис: Путин се проваля в Украйна и затова вербува севернокорейци


Владимир Путин търпи огромни човешки загуби в резултат на незаконната и неморална инвазия в Украйна. Той е загубил около 200 000 убити, два пъти повече ранени, и най-малко 500 000 млади мъже, напуснали Руската федерация, за да избегнат набора в армията: касапска сметка от над милион мъже.
 

В резултат на това той се обръща към международни източници на допълнителна работна ръка – чеченци, кубинци и, най-наскоро и драматично, севернокорейци. Най-малко 10 000 корейски пехотинци се насочват към бойните полета на Украйна, за да се бият и да умрат в кауза, която трябва да е крайно объркваща за тях. Те наистина ще бъдат странници в чужда земя и можете да се обзаложите, че Ким Чен Ун държи семействата им като заложници, за да предотврати дезертьорството. Много севернокорейски войници ще загинат, а някои ще дезертират въпреки последствията, но тяхното военно въздействие вероятно ще бъде незначително.

В замяна Ким вероятно ще получи нова напреднала технология: по-добри сателити, по-прецизни системи за насочване на балистични ракети, съвети за ядрени оръжия и по-прецизни кибер инструменти. Това ще застраши Южна Корея – която възразява шумно. Разбира се, САЩ са съгласни с тази оценка и ще осъдят както Русия, така и Северна Корея.

Но трябва да разберем, че тази транзакция очевидно е показател за руската слабост, а не за сила. Путин по същество беше принуден да поиска сделка със своя изолиран колега диктатор. Какво означава това за глобалната геополитика?

Като се отдръпнем от тактическото въздействие, което ще стане ясно с настъпването на зимата, може да се направи по-голямо стратегическо заключение за намаляващото място на Русия в международния свят. Както каза Джон Маккейн преди десетилетие, „Русия е бензиностанция, маскирана като държава“. Което означава, че икономиката ѝ се крепи само на едни нещо или може би две неща, ако броите петрола и газа.

Сега Русия изразходва над 30% от брутния вътрешен продукт за военни разходи (едва ли инвестиция в диверсифицирана икономика); тя е под големи санкции от нации, представляващи над половината от световния БВП и има около 300 милиарда долара активи, замразени в западни банки, което вероятно ще отидат за реконструкцията на Украйна. С голямо изтичане на мозъци, тъй като умните млади мъже и техните партньори бягат от страната, има демографски проблем от първостепенно значение, тъй като населението продължава да застарява и намалява.

И въпреки очевидната желязна хватка на Путин върху властта, помислете за това: преди сто години друг руски автократ смяташе, че има желязна хватка върху властта – контрол над дипломатическия корпус, всички клонове на армията, тайните служби, елитите на благородството, всичко, което има значение. Това беше Николай II, последният цар. Той и семейството му бяха екзекутирани в мръсно мазе в Уралските планини.

Само преди едно лято Евгений Пригожин, лидер на страховитата и могъща група "Вагнер" и бивш готвач на Путин, организира бунт, който отведе силите му до покрайнините на Москва, преди да стане ясно, че руските ВВС няма да го подкрепят. В крайна сметка той беше екзекутиран от „мистериозна“ експлозия на частния му самолет между Москва и Санкт Петербург. Поуката от неговия бунт е ясна: докато изглежда, че Путин има контрол, силите на опозицията – както на либералния, така и на консервативния фронт – винаги кипят бавно. Такава е Русия.

За Запада истинската загриженост, разбира се, е ядрен арсенал от приблизително 5600 бойни глави. По време на бурния период след падането на Берлинската стена имаше сериозни опасения относно центробежните сили, които разкъсват Руската федерация – ядрото на стария Съюз на съветските социалистически републики.

Най-добрият курс на действие за Запада трябва да включва запазване на дълбоко внимание към ядрения арсенал на Путин. Трябва също така да включва загриженост за това къде тези оръжия завършват в хаотичен край след объркана смяна на режима в Москва. Това означава, че трябва да направим дълбоко проучване на бъдещите заместници на настоящия цар, което се нуждае от разузнаване възможно най-близо до двора на Путин. Способността ни да проследяваме ядрени оръжия в случай на руски хаос е важна – нещо, което разработихме в края на Студената война, но сега е атрофирало.

Това също така означава укрепване на съюза на НАТО, който колективно остава най-добрата опора за по-нататъшния руски упадък и хаос. Гарантирането, че Украйна има път към пълноправно членство в НАТО, вероятно с период на изчакване и силни гаранции за сигурност, е важно пред лицето на потенциалния крах на Русия. Всичко това, разбира се, ще зависи от следващия обитател на Белия дом. Ако екипът на Тръмп вземе властта, техният добре известен скептицизъм по отношение на НАТО и афинитетът към Путин ще направят това по-трудно.

Всичко това е дълбоко обезпокоително и пълно с лоши избори. По-добре ли е да видим как Русия се разпада и Путин е свален, но с хаотичен пейзаж и разхлабен контрол върху ядрените оръжия? Или да видим как Путин продължава да контролира, за да продължи да заплашва Украйна, Грузия, Молдова, Естония и други европейски страни?

Русия се проваля в Украйна и вербува севернокорейци за своята битка. Най-малкото не е добър знак за стабилен режим. Трябва да сме подготвени за широк спектър от крайни ситуации, включително бърз колапс на прогнилия режим в Москва.

Джеймс Ставридис е колумнист на Bloomberg Opinion. Той е пенсиониран адмирал на ВМС на САЩ и бивш върховен съюзен главнокомандващ на НАТО в Европа и почетен декан на Училището по право и дипломация "Флетчър" в университета "Тъфтс".

Източник: http://frognews.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини