Паяк Мизгир или южноруската тарантула е открит в центъра на Димитровград. Паякът е забелязан и уловен от димитровградчанин на мрежата на комарника на терасата на 6 етаж в централна част на града.
Този вид паяк е отровен, но отровата му не е фатална за хората, но е опасна за малките животни. Със сигурност ухапването от такъв паяк не е нещо, което искате да изпитате - усещането се приравнява като ужилване от стършел и води до силна болка, мехури, треска. При ухапване, на хората с алергии се налага моментална лекарска намеса, защото симптомите са обриви, мехури, повръщане, много висока температура, изтръпване на крайниците, учестена сърдечна дейност и могат да бъдат животозастрашаващи.
Има вариант този паяк да е нечий екзотичен домашен любимец, но това не е потвърдено, защото никой от блока, където е заловен, не отглежда паяци в дома си. Това го прави необичаен екземпляр за нашите географски ширини. Съвпадение или не, но тази седмица на българотурската граница бе възпрепятстван трафика на екзотични животни - 243 тарантули (нощни паяци) и 100 леопардови гекона (нощни гущери).
Въпреки, че паяците, особено с тези размери, обикновено са ужасяващи за повечето хора, Мизгирът има красива украска и достига до около 4см. Обичайното му местообитание е Мала и Средна Азия, на юг от Русия, Украйна на юг от Беларус, Далеч на изток и Турция. Тези паяци не са агресивни към хората, ако не се почустват заплашени и трябва да бъдете внимателни, защото могат да отскачат на десетки сантиметри, а с 8-те си очи виждат на 360 градуса и никоя заплаха не може да им убегне. Те живеят около 3 години, а женските разпръскват поколението от около 50 малки паяка в голям район от местообитанието си.
Мизгир е хищник и се храни други паяци, скакалци, бръмбари, хлебарки, гъсеници, охлюви, малки гущери, жаби и дори змии. Женските живеят в дупки с дълбочина около половин метър и обикновено не ловуват на вън, за разлика от мъжките. И двата пола плетат паяжини и при най-малкото движение и колебание на паяжината те скачат и хващат плячка, инжектират отрова и я парализират. Отровата им втечнява вътрешностите на жертвата и след това паяка буквално я изсмукват.
Първа помощ при ухапване от Мизгир
- измийте мястото на ухапване със сапун и вода;
- лекувани с всеки антисептик. Подходящ водороден прекис, алкохол;
- нанесете лед за облекчаване на болката
- приемайте антихистамини;
- нанесете противовъзпалително средство;
- пийте много течности, за да премахнете токсините от тялото;
- Ако започне рязко повишаване на температура, изтръпване на крайниците, задушаване тярябва да се потърси спешно лекарска помощ.
Mizgir е включен в Червената книга на няколко региона на Русия и Украйна. От 2019 г. за първи път става част от зоопарка в Прага. Някои хора дори отглеждат тези членестоноги като домашни любимци, тъй като те не са агресивни и са с красива украска.