От х:

Днес в x:

Адвокати излизат на протест срещу ВСС и Сарафов

Днес в 12.30 ч. адвокати ще излязат пред Съдебната палата в София в знак на протест срещу процедурата за избор на главен прокурор, която Висшият съдебен съвет провежда и която според тях е нелегитимна. Очаква се по същото време и пред други съдебна палати в страната да има демонстрации на представители на адвокатурата. Юристите призовават и всички останали граждани да излязат пред Съдебните палати.

Единственият кандидат за титуляр на най-високия пост в държавното обвинение е Борислав Сарафов, който от уволнението на Иван Гешев, вече повече от година, е изпълняващ функциите главен прокурор. Миналата седмица всички адвокатски колегии в страната го призоваха „да оттегли номинацията си и участието си в процедура, която е предрешена, лишена от легитимност и е на път окончателно да разруши институционалния авторитет на прокуратурата, на съдебната система, а и на държавността като цяло“.

Обръщението е прието от Софийския адвокатски съвет и е подкрепено от останалите колегии в страната. Пловдивската колегия първа се разбунтува срещу избора. Съюзът на съдиите излезе с позиция против. Камарата на следователите обаче е на противното мнение и смята, че няма проблем ВСС да проведе избора, а Сарафов е чудесен кандидат за поста.

Адвокатите припомнят, че въпреки обществените и професионални призиви към членовете на Висшия съдебен съвет да спрат процедурата по избор на нов главен прокурор, която е лишена от легитимност и обществено доверие, беше издигната кандидатурата на Сарафов. „Издигането на една кандидатура, която не се ползва с безспорен професионален авторитет и с доверие в обществото, създава усещането за нагласеност на процедурата и предрешен избор“, пишат адвокатите. И продължават: „Това, обаче, вече сме го виждали и знаем какъв е резултатът. Примерът с „избора“ и „освобождаването“ от длъжност на последния главен прокурор е достатъчно показателен защо нито един избор и нито една процедура не трябва да се провежда по този начин. Когато нито номинацията, нито изборът са съобразени с принципите на откритост, прозрачност, публичност и обоснованост, винаги ще има съмнения къде и как са взети решенията за конкретния избор и доколко именно легитимният орган ги е приел“.

Според тях винаги ще има съмнение и когато изборът се провежда от орган, чиято независимост и безпристрастност не е гарантирана – дори само защото Висшият съдебен съвет е с отдавна изтекъл мандат.

Адвокатите говорят и за „дълбоката конституционна, политическа, институционална и обществена криза, в която се намираме“. Според тях всеки от органите в държавата на практика не изпълнява задълженията, вменени му от Конституцията и законите, и си прехвърлят отговорността. Не само ВСС и Инспекторатът към ВСС действат в условията на изтекъл мандат, което създава усещането за липса на държавност, за узурпиране на властта и упражняването ѝ „безсрочно“ и безконтролно.

Адвокатите припомнят думите на Сарафов от 23 май 2023 г., когато е все още само директор на Националното следствие и зам.-главен прокурор: „Ceбe cи виждaм дa ocтaнa нa мяcтoтo, нa ĸoeтo cъм в мoмeнтa. И дa пpoдължa дa бъдa пoлeзeн нa ĸoлeгитe cи, зaщoтo имaм нyждa oт тяxнaтa пoдĸpeпa, нa ĸoлeгитe oт Haциoнaлнa cлeдcтвeнa cлyжбa, дa бъдa в пoмoщ и пoдĸpeпa нa тaзи cтpyĸтypa. Πo ниĸaĸъв нaчин, ако тoвa e въпpocът ви, нe жeлaя дa cтaвaм глaвeн пpoĸypop, нямa дa бъдa ĸaндидaт зa глaвeн пpoĸypop, нямa дa жeлaя и дa изпълнявaм тaзи длъжнocт, по никакъв начин“.

Междувременно Висшият съдебен съвет откри процедура по избор и на следващия председател на Върховния административен съд. Мандатът на настоящия - Георги Чолаков, изтича на 22 ноември. Изборът ще се проведе на 20 март догодина - два месеца след предвидения за 16 януари избор на главен прокурор.

 

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини