От х:

Днес в x:

Днес Excel има рожден ден

Днес, 30 септември, популярното приложение за работа с електронни таблици Microsoft Excel има рожден ден.

В края на 1984 г. четирима младежи се събират в малък хотел край Сиатъл и в продължение на 3 дни програмират и дискутират, за да създадат нов софтуерен продукт, който днес, 37 години по-късно е на около 1, 2 милиарда компютъра и всеки 6-ти човек на света я ползва.

Четиримата ентусиасти са Бил Гейтс, Дъг Клъндър, Джейб Блументал и Чарлз Симони. Благодарение на техните усилия и на още 10-тина души няколко месеца по-късно се появил продукт, който те нарекли в началото „Mr. Speadsheet“, но малко преди да го пуснат официално на пазара, някой си от отдела по маркетинг предлага друго име - „Excel“.

Хотелът Red Lion приютил четиримата създатрели на Excel - Бил Гейтс, Дъг Клъндър, Джейб Блументал и Чарлз Симони.

Всъщност през 1982 г. Microsoft пуска на пазара първата си електронна таблица Multiplan, която обаче отстъпва в MS-DOS системите пред господстващия по онова време Lotus 1-2-3.

Но през януари 1984 се случва нещо, което определя съдбата на Microsoft, Бил Гейтс, в частност раждането на Excel и въобще това което се случи със софтуера в последните десетилетия. Появява се Macintosh на Apple с революционния си нов GUI (графичен интерфейс), който прати DOS-овските операционни системи в историята.

И на въпросната среща в хотел Red Lion четиримата - Бил Гейтс, Дъг Клъндър, Джейб Блументал и Чарлз Симони - решават да изоставят MS-DOS и да насочат усилията си към разработването на софтуер, който да работи с графичния интерфейс и операционната система на Apple.

Към проекта се присъединяват няколко души – Джон ДеВаан (по-късно шеф на Office отдела в Microsoft), Майк Кос (днес водещ софтуерен инженер в Google), Джефри Харбърс (който по-късно ще се превърне в един главните софтуерни архитекти на бъдещия Microsoft Office), и Джеф Райкс (който тогава е шеф на Microsoft Business division и първият му сериозен проект е Multiplan).

Целта е да създадат „продукт, който да прави всичко, каквото правят VisiCalc и Lotus 123, но по-добре и по-бързо."


Така Excel 1.0 се появява не на платформата Windows, както може би си мислите, а в средата на Apple Macintosh.

Сyтpинтa нa 30 ceптeмвpи, 1985 г. няколко бройки от първата версия на Excel за Macintosh, Excel 1.0 са изпратени до най-близкия софтуерен магазин. Така започва историята на този легендарен продукт.

Версията за Microsoft е пусната след малко повече от две години по-късно, през ноември 1987 г., с номер 2.0.

Lotus не бързат да пускат 1-2-3 за Windows и Excel от 1988 започва да изпреварва по продажби 1-2-3, което в крайна сметка помогна на Microsoft постигне позицията на водещ разработчик на софтуер. Microsoft укрепва предимството си с излизането на всяка нова версия, което се случваше около всеки две години. Текущата версия за Windows е Excel 15,. Текущата версия за платформата Mac OS X - 2015 Excel 15.0.

В началото на пътя си Excel е стана обект на иск за запазена марка от друга компания, която вече продавала софтуерен пакет, наречен „Excel“. В резултат на това Microsoft бил задължен да използва името „Microsoft Excel“ във всичките си официални изявления за пресата и правните документи. Но с течение на времето тази практика е била забравена, а Microsoft най-накрая отстранява проблема като придобива запазената марка на другата програма. Освен това Microsoft решават да използват буквите XL като съкратено наименование на програмата в иконката и разширението на файла по подразбиране в Excel - .xls.

В сравнение с първите таблични програми Excel предоставя много нови възможности на потребителския интерфейс, но същността му остава същата: като програма-прародител, Visicalc, организирани в редове и колони клетки, които може да съдържат данни и формули с относителни или абсолютни препратки към други клетки.

Excel е първата електронна таблица, която позволява на потребителите да променят външния вид на таблица на екрана: шрифтове, символи и външен вид на клетките.

Но не само това. Excel е и първият, който въвежда метода „intelligent recalc“ (интелигентно преобразуване на клетки). Вместо програмата да се преизчислява всички клетки в работния лист, когато една клетка е променена, тя избирателно преизчислява само клетките, засегнати от промяната. Екипът на Excel е толкова обсебен от функционалността „recalc“ , че си правят тениски с надпис „Excel - Recalc or Die“.


Ранните таблични програми преизчисляваха всички клетки; Това се правеше или след всяка промяна (за големи масиви това изискваше дълго време), или по команда от потребителя (непреизчислените клетки пък можеше да объркат потребителите).

Още за Microsoft Excel

    Excel 4.0 (1992) e първата версия на Excel, която съдържа т.нар. „Великденски яйца“ (easter egg) – характерни за ранните версии на повечето Microsoft продукти скрити анимации или графични изненади някъде вътре в програмата, които не са обявявани официално (в тази версия е анимирана закачка с конкурента им Lotus 123). Други по-известни „easter egg“ са подобната на Doom игра „The Hall of Tortured Souls“, симулатор за авио-полети и др. Последната версия на Excel с „easter egg“ е Excel 2000.

  •     Версия 5.0 на Excel (1993) за първи път включва Visual Basic for Applications (VBA), програмният език, базиран на Visual Basic ,който добавя възможности за автоматизиране на задачите в Excel и осигурява т.нар. user-defined functions (UDF) за използване на работните листове. VBA обаче прави Excel мишена за т.нар. macro вируси. Това първоначално коства доста главоболия на Microsoft и от компанията са принудени да добавят опция за пълното изключване на макросите и съответно – включването им при наличие на надежден сертификат за сигурност.
  •     Microsoft Excel 95, е първата „major“ версия след Excel 5.0, официално няма версия Excel 6.0.
  •     Excel 2010 (v14.0) – част от Office 2010, е „major“ версия на Excel след v12.0 (Excel 2007), версия 13 е „прескочена“ (заради фаталното число).
  •     Концепцията за Pivot таблиците, днес неразривна част от Excel е разработена от софтуерния инженер от Масачузетс – Пито Салас. Първоначално тя е приложена в продукта на Lotus „Improv“ за платформата на Стив Джобс – NeXT през 1991 г. От Excel 95 насам „PivotTable“ присъства и във всички следващи версии на Excel.
  •     В Excel 2007 за първи път е въведено т.нар. Ribbon меню.
  •     В Excel можете да върнете (undo) последните си 100 действия.
  •     Всеки работен лист на Excel съдържа 1,048,576 реда и 16,384 колони.
  •     В един работен лист можете да използвате до 512 шрифта.
  •     Всяка функция в Excel може да има до 255 аргумента.
  •     Може да highlight-нете до 32 767 клетки във всеки работен лист в Excel.
  •     Възможностите за zoom-ване в Excel са от 10% до 400%.
  •     Не може да наименувате работен лист с думата „History“.
  •     Максимумът символи в името на работен лист в Excel е 31.
  •     Не може да използвате в името на работния лист в Excel следните символи:  „слаш“ черти \ /,  звезда *,  големи скоби [ ], двуеточие : и въпросителен знак ?
  •     Боб Умлас е най-дългогодишният носител на наградата Microsoft MVP за Excel – 20 години (откакто е учредена MVP програмата през 1995 г.).
  •     Някои любопитни проекти и игри, създадени с помощта на Microsoft Excel.
  •     Видео (Runaway Train на AC/DC), създадено с помощта на Microsoft Excel.


И накрая отново: Честит рожден ден, Excel – най-великата програма, създавана някога от Microsoft.

 

Източник: nauka.offnews

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини