От х:

Днес в x:

Може ли докато говорим по телефона да увредим сърцето си?

Мобилните телефони са може би най-използваните устройства в ежедневието ни. Те се надграждат и променят начина, по който общуваме, работим и се забавляваме, но крият и рискове за здравето.


Въпреки многото си предимства, мобилните телефони могат да допринесат за развитието на сърдечносъдови заболявания. Това е установило проучване, публикувано в Canadian Journal of Cardiology, в което акцентът е как влияят разговорите по смартфоните на сърдечносъдовата система.

 

От доклада става ясно, че колкото повече време прекарва човек, говорейки по телефона всяка седмица, толкова по-голям е рискът да преживее сърдечносъдово събитие, като инсулт или сърдечна недостатъчност.


Според статията сънят, психологическият стрес и невротизмът също са важни фактори за тази връзка.


Какви са последиците за здравето от използването на мобилни телефони?


Тъй като мобилните телефони продължават да доминират в света - в момента има повече договори за мобилни телефони, отколкото са хората на Земята - учените искат да разберат тяхното въздействие върху човешкото здраве.


Изследванията се фокусират върху много от потенциалните ефекти на смартфоните. Например преди време е имало опасения, че използването на мобилен телефон може да причини рак на мозъка, но неотдавнашен преглед на 63 проучвания на Световната здравна организация отхвърли тази връзка. Преди това Администрацията по храните и лекарствата също не откри данни, които да потвърждават тази връзка.


Голяма част от изследванията днес са насочени към влиянието на социалните мрежи и Интернет върху психичното здраве, а не върху ефектите на мобилните технологии. Сегашното проучване обаче разглежда именно тази връзка – как самите устройства се отразяват на сърдечносъдовата система.


За целта изследователите са разгледали данните на близо половин милион участници от Великобритания. Данните са включвали информация за това колко време са прекарвали хората в разговори по мобилни телефони.


„Редовното“ използване на телефона е било приемане или провеждане на поне едно обаждане седмично. Повече от 85% от участниците попадат в тази класификация, а останалите са определени като нередовни потребители.


Авторите на проучването са проследили здравословното състояние и смъртните случаи при хората в продължение на 12 години.


След контролиране на различни фактори те са установили, че в сравнение с нередовните потребители на мобилни телефони, при редовните потребители има малко увеличение на комбинирания риск от сърдечносъдови заболявания (4%). Въпреки това, колкото по-дълго хората са провеждали телефонни разговори, толкова по-голяма е била тази разлика.


Освен това връзката между използването на телефона и риска от сърдечносъдови заболявания е била най-силно изразена при хората, които пушат, и тези с диабет.


Как мобилните телефони повишават риска от сърдечни заболявания?


Резултатите предполагат, че част от ефекта може да е свързан с въздействието на използването на телефона върху психичното здраве и съня, смятат експертите.


Според проучването честата употреба на мобилни телефони се наблюдава повече при настоящи пушачи и хора с диабет. Възможно е отчетеният повишен риск от сърдечносъдови заболявания да се дължи по-скоро на повишения риск, предизвикан от тютюнопушенето и диабета, отколкото на използването на мобилен телефон.


Друг фактор е , че продължителното използване на смартфона може да повиши нивата на стрес и тревожност, което от своя страна да увеличи кръвното налягане и евентуално възпалението - и двете са свързани със сърдечносъдовите заболявания.


Учените съветват хората да използват мобилните си телефони с мярка. Те могат да намалят сърдечносъдовия си риск, като се хранят здравословно и балансирано, извършват редовна физическа активност, получават достатъчно количество качествен сън и намалят вредните си навици.


Референции:

https://onlinecjc.ca/article/S0828-282X(24)00437-9/fulltext

 

Източник: http://puls.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини