От х:

Днес в x:

Удивителен подем: Полша и нейният икономически бум

Удивителният подем на полската икономика в последно време се усеща не само в големите градове. Той създава богатство за широки слоеве от населението. Как се обяснява този успех и как можем да се поучим от него, пита НЦЦ.

Полския премиер Доналд Туск е уверен, че новото летище на Варшава ще бъде „най-модерното в цяла Европа“. Гигантският проект, който трябва да бъде изпълнен до 2032 година, демонстрира новото икономическо самочувствие на Полша, пише Доминик Фелдгес в обширна публикация на швейцарския „Нойе Цюрхер Цайтунг“ (НЦЦ).

Модернизация на инфраструктурата

При реализацията на мащабното начинание страната може да използва натрупания през последните години опит с други големи инфраструктурни проекти. Предимно с европейски средства бяха значително модернизирани пътната и железопътната мрежа. Само допреди години транзитният автомобилен трафик в тази страна минаваше предимно по междуградски и междуселски пътища, а сега вече е качен на модерна магистрална мрежа, чиито празнини постоянно се запълват. Много неща се случиха и в железопътния транспорт. За разлика от Германия, полските бързи влакове обикновено се движат навреме и са изненадващо чисти, четем в публикацията.

Подобряването на транспортната инфраструктура е благословия за полската икономика, продължава изданието. Привлечени от членството на Полша в ЕС, централното ѝ географско положение и добре квалифицираната работна ръка, много чуждестранни компании започнаха дейност в страната. Техните нови, предимно високо автоматизирани фабрики разчитат на бърз транспорт до клиентите по целия свят по суша, въздух и море.

Полша развива и индустрия, и услуги

Докато Германия се деиндустриализира, в някогашната ѝ бедна съседка се случва точно обратното. Не само международни мултинационални компании като Mercedes-Benz, ABB, Intel и Nestlé са открили Полша като добро място за производство и предоставяне на услуги, особено в сектора на информационните технологии, но и все повече местни предприемачи инвестират в икономиката. Основно това са доставчици на големи корпорации от чужбина, наложили се като водещи в определен отрасъл. Така Полша изглежда повтаря успеха на страни като Германия и Швейцария в годините на икономическия бум от миналия век, когато мащабни инвестиции на фирми от съответната страна осигуриха възход на много средни предприятия там, припомня НЦЦ.

Построеният през 2022 год. нов плавателен канал край Сковронки скъсява пътя към Балтийско море  Снимка: Adam Warzawa/pap/dpa/picture alliance

Това си личи не само по многото нови фабрики и офис сгради. Амбициозните местни предприемачи обзавеждат и луксозни шоурумове, позволяват си скъпи жилища и екстравагантни стоки - например произведения на изкуството, ретро автомобили и дори частни самолети. А повишеното потребление позволява на многобройните магазини да се издържат.

Благосъстояние за широки слоеве

За разлика от развитието в някои части на Германия, Франция или Обединеното кралство, благосъстоянието в Полша не е концентрирано само в районите с големи метрополии. Продължаващият подем на полската икономика се характеризира с това, че той се разпростира и върху големи части от селските райони. Все по-широки части от населението на страната усещат, че нещата се развиват добре. Бързото нарастване на заплатите в условията на остър недостиг на работна ръка гарантира, че покупателната способност на работниците бързо се увеличава.

Полша бързо наваксва изоставането си от други страни в Европа. Сравнителен анализ на Евростат отпреди година показа, че покупателната способност на полското население е достигнала 86% от средноевропейската, което поставя Полша пред Испания (85%) и с малко след Ирландия (87%).

Все още жителите на страни като Люксембург, Германия и Австрия могат да си позволят значително повече. Но разликите в благосъстоянието, дори в сравнение с Германия, са станали вече твърде малки, поради което поляците вече не търсят масово работа като сезонни работници, шофьори или болногледачи в Западна Европа. А онези, които въпреки всичко продължават да емигрират, вече са по-често мениджъри, които искат да натрупат международен управленски опит в страни като Германия или Швейцария, разяснява „Нойе Цюрхер Цайтунг“.

Колкото по-дълго продължава това развитие, толкова повече Полша ще се превръща от страна на емиграция в страна на имиграцията, се казва още в публикацията.

Правилни реформи

По същата тема икономическото издание „Бизнес Инсайдер“ допълва, че сегашният икономически бум на Полша се дължи също и на реформаторската политика на премиера Доналд Туск, който иска да подобри ситуацията с върховенството на закона. Както припомня изданието, предишното консервативното правителство на „Право и справедливост“ (ПиС) беше прокарало много спорни съдебни реформи, на което ЕС отговори със спиране на част от плащанията си за Полша.

Сега новите реформи на правителството на Туск могат да донесат на страната 137 млрд. евро, прогнозира неотдавна „Тагесшау“. Действията на новото полско правителство се одобряват и от чуждестранните компании – над 87% от тях оценяват положително или поне неутрално икономическата политика на управлението. Висока оценка сред чуждите инвеститори получават също административната и енергийната политика, както и усилията за развитие на инфраструктурата, подчертава още „Бизнес Инсайдер“.

 

Източник: http://www.dw.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини