От х:

Днес в x:

И Нова Зеландия прави обратен завой към природния газ

Правителството ще отмени пречките за офшорни сондажи и ще насърчава вноса на ВПГ

Природният газ отново е на фокус в Нова Зеландия, след като страната се изправя пред енергийна криза. Правителството се ангажира да отмени шестгодишната забрана за издаване на разрешителни за проучване за нефт и газ и иска да ускори проекта за внос на втечнен природен газ, пише naturalgasworld.com.

Нова Зеландия се готви да приеме закони, с които да отмени забраната за офшорни проучвания за нефт и газ до края на годината и да премахне регулаторните пречки пред проектите за внос на ВПГ, за да укрепи енергийната си сигурност.
Предходното коалиционно правителство на страната, ръководено от лейбъристите, спря издаването на нови разрешителни за проучвания за нефт и газ през 2018 г. с цел да ускори прехода на електроенергийния сектор към 100% възобновяеми енергийни източници до 2030 г. Петролната и газовата индустрия обвиняват това решение за настоящите проблеми на страната с електроснабдяването.
По данни на Международната агенция по енергетика (МАЕ) производството на природен газ е намаляло значително след въвеждането на забраната - от 177,8 петаджаула през 2017 г. до едва 128,4 петаджаула през 2022 г. Темповете на спад напоследък се ускориха, като производството е намаляло с още 12,5% през 2023 г. и с тревожните 27,8% през първите три
месеца на тази година.
Рязкото намаляване на производството през тази година съвпадна с месеци на сухо време и понижени нива на резервоарите във водноелектрическите централи, отговарящи за 60% от електроенергията в Нова Зеландия. Това предизвика рязък скок на цените на електроенергията на едро, които през последните седмици достигнаха до 1000 новозеландски долара (622 щ.д.)/МВтч. Домакинствата бяха помолени да пестят енергия, а някои промишлени потребители на газ и електроенергия затвориха заводи, като наскоро производителят на метанол Methanex преустанови дейността си до края на октомври.
 

Промяна в курса
Дясноцентристкото коалиционно правителство на Нова Зеландия встъпи в длъжност през 2023 г., след като в предизборната си кампания заложи на планове за съживяване на енергийния сектор на страната. Тази седмица то представи редица мерки, насочени към облекчаване на недостига на енергия в страната.
Премиерът Кристофър Лъксън не спести критиките си и заклейми забраната на предишното правителство върху проучванията за нефт и газ. „Истината е, че нямаше да сме тук, ако не бяхме забранили газа и петрола……“, заяви министър-председателят Кристофър Лъксън. „Резултатът е, че по-малко газ означава повече въглища“, казва Лъксън. „Повече въглища означава по-високи емисии, тъй като въглеродният интензитет на въглищата е около два пъти по-висок от този на природния газ при същото количество енергия.“
Освен осигуряването на достъпна и сигурна енергия, секторът нагоре по веригата допринася и за над 2,5 млрд. долара от брутния вътрешен продукт на Нова Зеландия, генерира 420 млн. долара под формата на такси и данъци за правителството и печели 700 млн. долара от износа на петрол годишно, според асоциацията на енергийната индустрия Energy Resources Aotearoa.
В допълнение към отмяната на забраната за издаване на разрешителни за нефт и газ и премахването на пречките пред изграждането на съоръжения за внос на ВПГ, правителството се ангажира също така да облекчи ограниченията за компаниите, притежаващи електропроводи, да осигури достъп на производителите и търговците на дребно и да реформира регулирането на енергийния пазар.


Надеждата е ВПГ
Министърът на енергетиката Симеон Браун заяви, че очаква терминалът за ВПГ да бъде готов най-късно до зимата на 2026 г. Правителството изчислява, че вносът на ВПГ ще струва между 17 и 24 новозеландски долара за гигаджаул, което е по-малко от половината от рекордните 55 новозеландски долара за гигаджаул, на които в момента се търгува газът на спот пазара.
Най-вероятно ВПГ ще се внася или в региона Таранаки, където се намира целият добив на газ в Нова Зеландия, или в Марсден Пойнт. Най-осъществимият вариант би бил наемането на плаваща инсталация за съхранение и регазификация FSRU).

Според консултантската компания Enerlytica, подготовката на стария док на рафинерията в Марсден Пойнт за внос на ВПГ би
струвала само 80 млн. новозеландски долара, а инсталирането на необходимите тръбопроводи и връзки в пристанище Таранаки - до 180 млн. новозеландски долара. Властите на пристанище Таранаки твърдят, че оценката е по-ниска и възлиза на едва 50 млн. новозеландски долара.
Местната енергийна компания Meridian Energy, която е 51% държавна собственост, се бори да участва в консорциум за финансиране на проекта. Втечненият природен газ би могъл да се доставя и от източното крайбрежие на Австралия. След като бъде внесен, той може да бъде доставен до 377-мегаватовата електроцентрала с комбиниран цикъл на Contact Energy в Таранаки, близката 200-мегаватова електроцентрала в Стратфорд или електроцентралата Huntley на Genesis Energy, построена да работи на газ или въглища.

Електроцентралата на Contact беше на път да бъде затворена тази година, но е възможно да остане отворена, заяви главният изпълнителен директор на компанията Майк Фюдж пред местната информационна агенция на 15 август. Стига да бъде намерен сигурен източник на доставки на газ за следващите 20 години.
Като се има предвид, че шест години проучванията за нови запаси са били ограничени,

втечненият природен газ най-вероятно е единствената възможност

да се избегне затварянето на завода и евентуално на други като него. През юли правителството изчисли, че в Нова Зеландия са останали запаси, достатъчни за 8,7 години текущо потребление. Само през миналата година резервите са намалели с 20%.
Производството на електроенергия от газ ще бъде необходимо, за да се подпомогне по-нататъшното използване на възобновяеми енергийни източници и може дори да се наложи да бъде разширено за тази цел, както и за премахване на оставащото потребление на въглища.
Миналата година Energy Resources Aotearoa изчисли, че Нова Зеландия ще се нуждае от допълнителни 380 MW газови мощности до 2038 г., за да подкрепи възобновяемите енергийни източници.

 

Източник: http://www.segabg.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини