Хасково ще остане завинаги в сърцата на осем творци, които го откриват и преоткриват на артистичен пленер в комплекс „Дружба“ в парк „Кенана“.
Художниците са пленени от красотата и мистиката на южния град. В продължение на 4 дни - от 28 август до 1 септември те ще подготвят своите картини. В тях ще открием Монумента на Пресвета Богородица, емблематични сгради и главната улица на Хасково.
Творбите от пленера „С Хасково в сърцето“ ще бъдат представени на специална изложба, която ще се открие на 2 септември в галерия „Форум“.
Ето и творците, които се включиха в пленера тази година:
Васил Тенев е роден в Мадан. Завършил е Училището за изящни изкуства в Пловдив и Националната художествена академия - специалност „Графичен дизайн“, в класа на проф. Димитър Серезлиев. Васил Тенев работи в областта на абстрактната живопис и пластика. Участвал е в различни международни пленери. Има множество самостоятелни изложби в България и чужбина. Васил Тенев е носител на Първа награда на десетия международен конкурс по живопис TROFEO ARTE NEL MONDO в Чезенатико, Италия.
Илияна Минкова е завършила Художествена гимназия „Илия Петров“ и Художествена академия София - специалност „Керамика“. Работила е в областта на елитарната и монументалната керамика. Занимавала се е с дизайн и изработка на уникални мебели, и реставрация на антики от 17-18 век за Flagler Museum-САЩ. Илияна Минкова е участвала в индивидуални и международни изложби с живопис, фотография, инсталации и др. Вдъхновена от българското културно наследство, Илияна Минкова прави изложби, посветени на глаголицата, апокрифното християнство и др.
Ивелина Иванова е родена в Шумен. Завършила е ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ -специалност „Графика“ при проф. Никола Хаджитанев и ШУ „Епископ Константин Преславски“ - специалност „Графика и графични комуникации“ при проф. Валери Чакалов. Ивелина Иванова има самостоятелни изложби в Бургас, Шумен, София. Редовен участник е в национални и международни изложби и пленери. Носител е наградата на Община Шумен за изкуство и култура. Членува в Дружеството на Шуменските художници. Работи в областта на кавалетната живопис, класически техники – маслени бои и акварел.
Анатолий Станкулов е роден в Русе. Завършил е „Ландшафтна архитектура“ в София и изучава „Илюстрация и оформление на книгата“ в Националната художествена академия. Член е на Съюза на българските художници и на Съюза на българските журналисти. Анатолий Станкулов печата карикатури в ежедневния и периодичен печат в България и в чужбина. Участвал е в над 600 изложби с живопис и карикатура у нас и в целия свят. Илюстрирал е над 200 книги за различни български издателства. Анатолий Станкулов е носител на повече от 200 награди за карикатура и живопис у нас и в чужбина. Живее и работи в София.
Тоска Запрянова-Николовa е родена в Първомай. От 15 години работи в областта на живописта. Член е на Дружеството на хасковските художници. Председател е на групата на първомайските художници. Има 16 самостоятелни изложби, няколко от които извън страната, участва в пленери. Тоска Запрянова-Николова е създател на галерия „Тоска“ в Първомай. Има изработени около 780 платна. Рисува с маслени бои основно пейзажи и портрети.
Атанаска Димова е завършила Художественото училище за приложни изкуства в Смолян и ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ - специалност „Скулптура“. Експериментира с различни техники и материали като тъкан и нетъкан текстил, рисуване върху коприна, иконопис, малка пластика и живопис. Работи в различни жанрове. Експериментира с материали- темпера, масло и акварел. Атанаска Димова участва в общи изложби на Дружеството на хасковските художници.
Неделчо Кучков е роден в Любимец. Завършил е първия випуск на Художествената гимназия в Пловдив. Председател е на Дружеството на хасковските художници. Има над 30 самостоятелни изложби, повечето от които в България, Германия и Унгария. Участва в общи национални и международни изложби на Съюза на българските художници в Австрия, Словакия и Турция. Има участия в много национални и международни пленери по живопис. Неделчо Кучков твори в стил „сюрреализъм“ с присъствието на декоративни елементи. Печели първо място на изложба-конкурс за дигитално изкуство в Италия-2023 г. Живее и работи в Хасково.
Луиза Китар е завършила училището по приложни изкуства и занаяти École Duperré в Париж - специалност „Сценография“. Тя е мултидисциплинарен артист с изяви във визуалните и сценични изкуства. Занимава се с изкуство в градска среда и използва различните медии за създаване на интерактивни инсталации. През последните 10 години Луиза Китар участва в редица изложби, творчески и социални инициативи. Сценограф е на няколко представления и фестивали. Член е на Дружеството на хасковските художници.