От х:

Днес в x:

Фирма, свързана с Баневи, осъди парламента за 9,5 млн. лв.

„Хелио-тур-с“ печели и иск си срещу агенцията за приватизация, а с лихвите обезщетението скача двойно

Свързаното с Николай и Евгения Баневи дружество „Хелио-тур-с“ АД е спечелило дело за рекордно обезщетение срещу Народното събрание и срещу Агенцията за приватизация (сега Агенция за публичните предприятия и контрол). Парламентът и агенцията дължат на фирмата 9 592 180 лв., които вървят с над 11,46 млн. лв. лихви към днешна дата. АППК пък трябва да плати на дружеството 327 190 лв., плюс още 390 935 лв. лихви. Така сумата набъбва до близо 22 млн. лв.

За решението на Софийския градски съд съобщи първо bird.bg във Фейсбук. Съдебният акт, който не е окончателен и може да се атакува пред още 2 инстанции, е достъпен в онлайн регистрите.

Делото по Закона за отговорността на държавата е заради действал с години закон, който противоречи на правото на Европейския съюз. Става дума за отменения едва през 2015 г. текст от Закона за приватизация и следприватизационен контрол, който даваше възможност на държавата чрез агенцията за приватизация да учреди законна ипотека върху имуществото на приватизираното дружество за неизпълнени задължения на купувача по приватизационен договор.

Дружеството съди Народното събрание и АППК, тъй като е загубило крайбрежни имоти - върху тях са вписани ипотеки, с които е трябвало да бъдат удовлетворени задължения на друго дружество - „Хелио“. Градският съд следва практиката на върховния, която е твърда през годините - няма как трето лице да носи отговорност за чужди дългове, освен ако предварително не е дало съгласие за това.
Ипотекираните имоти вследствие са продадени от частен съдебен изпълнител чрез принудително изпълнение на сериозно занижени цени.

Съдът приема, че парламентът и АППК са допуснали достатъчно съществено нарушение на правото на ЕС, което е довело до нанасяне ни имуществени вреди на „Хелио-тур-с“ АД. Народното събрание не е отменило разпоредбата непосредствено след присъединяване на страната ни към ЕС и нормата е била прилагана от АППК.

Единият имот е от 63 194 кв. м и се намира в Черноморец, м. „Аклади чеири“. Другият е от 1583 кв. м и е в Созопол, м. „Ликовуня“. Имотът в Созопол е продаден за 77 777 лв., а този в Черноморец - за 1,7 млн. лв. Пазарната им цена към онзи момент, преди 12 години, е над 9 млн. лв., установява тройната съдебна експертиза.

„Вредата на неправомерно отстранения от имота му собственик, който е изгубил правото на собственост, е съизмерима с пазарната цена на такъв имот към момента на загубване на собствеността“, обяснява съдът.

 

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини