От х:

Днес в x:

На вниманието на гурбетчиите:В Германия са най-скъпите жилища, в България ипотеките са с най-ниска лихва

Германия е скъпо място за купуване на жилища в сравнение с други европейски страни, показват данни на публикувано днес проучване на консултантската компания "Делойт" (Deloitte), предаде ДПА, цитирана от БТА.

За да станат собственици на апартамент в новопостроена сграда, купувачите трябва да похарчат 4700 евро (5170 долара) на квадратен метър. Само Австрия е малко по-скъпа.

Като се вземат предвид средните доходи на населението, апартамент от 70 квадратни метра е най-евтин в Дания. На цена близо 3000 евро на квадратен метър датчаните могат да си позволят жилище с такъв размер само с 4.7-годишни заплати.

Според "Делойт" имотите са много евтини и в Италия, където около пет годишни заплати са достатъчни, за да си купите имот. Продажната цена на такъв апартамент ново строителство в Италия е спаднала с 11 на сто миналата година до около 2100 евро на квадратен метър. Дори в Рим заплатата за седем години е достатъчна.

В абсолютни стойности новите апартаменти са поевтинели също в Гърция - до 1500 евро на квадратен метър, Хърватия и Словения - 2600 евро, и Испания - 2800 евро. Цените са по-ниски и в Румъния - 1500 евро, Полша - 2200 евро, и Унгария - 2600 евро.

Във Франция са необходими средно 10-годишни заплати, а в Чехия - 13-годишни заплати за жилище ново строителство.

В Париж е най-скъпо да имаш имот

Париж е най-скъпият от 68-те изследвани града в Европа за купуване на имоти, с 14 900 евро на квадратен метър, следван от Мюнхен с 10 900 евро. Следователно средната цена в Париж е четири пъти по-висока от средната цена за останалата част на страната. Мюнхен надминава средната цена в Германия с 232 на сто.

Според "Делойт" Лондон е най-скъпият град за наематели, с почти 34 евро на квадратен метър, следван от Дъблин, Париж и Барселона с по 30 евро. Мюнхен и тук е в горната част на таблицата с близо 21 евро на квадратен метър.

За разлика от тях, наемите за нови апартаменти са сравнително ниски в Торино. Според проучването наемодателите там таксуват средно само 7.30 евро на квадратен метър.

В България ипотечните кредити са с най-ниска лихва

Наематели на нови жилища плащат под 9 евро и в някои големи градове в България, Гърция, Румъния, Унгария и Чехия. Наемите на нови жилища в София, Варна и Бургас обаче са скочили с между 67 и 126 на сто през последната година, сочат данните от проучването.
България оглави класация по най-ниски лихви за ипотечни кредити на континента през 2023 г., показва проучването на "Делойт". Средната лихва за българските граждани по заеми, отпускани през миналата година, е била 2.58 на сто. За сравнение, поляците са плащали средно 8.08%, румънците - 7.70%, унгарците - 7.40 на сто.

Най-евтините ипотечни кредити след българските са в Белгия (средна лихва 3.33%), Хърватия (3.26%) и Испания (3.45%).

Основната причина за ниските лихви у нас е, че доходите растат, особено в определени сектори, а масовият българин все още не инвестира свободните си средства в акции, дялове, във взаимни фондове, доброволно осигуряване и прочее, а предпочита да ги "сложи на сигурно" в банка. Преливащи от пари, банките на свой ред се опитват да ги раздвижат, като предлагат евтини заеми.

Източник:Дневник

Източник: Kardjali.bgvesti.NET

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини