От х:

Днес в x:

BG-ALERT е повече хаос и проблем, отколкото решение и спасение

Системата за известяване е закрепена само в един текст в закона, в една спорна наредба и в тълкуванията на кой ли не

Известителната система BG-ALERT, която тръгна с голям гаф дори още преди тестването си, създава и след като вече е официално налична повече хаос и проблеми, отколкото решения и спасение. Месеци след като бе включена в Националната система за ранно предупреждение и оповестяване, тя остава непозната територия не само за населението, което трябва да получава съобщенията и да изпълнява указанията, но и за хората, които трябва да подават сигнали за задействането й, както и дори за тези, които отговарят за нейното функциониране.

Плахите опити около нейното използване при взрива в складовете в Елин Пелин

и при локалния пожар в село Кърпелово, както и неизползването й например при големия пожар в село Воден и при обгазяването в Пловдив от сметището в Цалапица, само потвърдиха горните констатации. На практика всички отговорни фактори си признаха, че са напълно неподготвени за използването на известителната система, която както може да спаси живота, здравето и имуществото на хората, така може да ги хвърли в пълна паника. И всичко това си има обяснение в поредното прокарване на нововъдение по начин, по който си личи от една страна високомерие, а от друга - страх от това да не би ангажираните институции да се изложат и да бъдат положение на унищожителна критика.

Всъщност

системата BG-ALERT се споменава в един-единствен текст в закон -

този  за електронните съобщения. Там е записано единствено, че „доставчиците на мобилни междуличностни съобщителни услуги с номера предават до засегнатите крайни ползватели съобщения за предупреждение на населението за бедствие или извънредна ситуация чрез Системата BG-ALERT за разпространение на съобщения за предупреждение на населението за извънредни ситуации и бедствия“. Натъртва се, че министърът на вътрешните работи съгласувано с министъра на транспорта и съобщенията определя с наредба реда за изграждане, поддържане, развитие и използване на системата.

Такава Наредба под № 8121з-413  за реда за изграждане, поддържане, развитие и използване на системата BG-ALERT за разпространение на съобщения за предупреждение на населението е вече част от нормативната база от 29 мат 2024 г.

Всъщност обаче крушата има своята опашка и през ноември 2023 г.

телефоните на хиляди българи изненадващо издадоха пронизващ настоятелен звук

Мнозина потребители споделиха, чé пищенето е било придружено със съобщение за тест, национално предупреждение и подробности на сайта www.bg-alert.bg, изписано на английски език. Имаше и абонати, на които текстът е на български.  Кой знае защо на някои телефони се изписваше, че тревогата е от президента. Посоченият за повече подробности сайт не работеше.

Много хора се стреснаха, особено възрастни. Социалните мрежи се напълниха с въпроси и възмущения. Жена сподели във фейсбук, че телефонът е пропищял, докато шофира: „Колите на кръгово започнаха да отбиват, по чудо не се ударихме. С дете съм в колата, което трескаво пита какво става. Идиоти, поне се извинете!". Тогавашният депутат от ДБ Ивайло Мирчев изрази пълното си учудване от системата.
От МВР пък по онова време съобщиха че това е тестово съобщение, изпратено само на абонати на един от телекомите и, че действието, извършено тогава, не е координирано с министерството. Директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) главен комисар Александър Джаров се оправда, че

грешката, която стресна абонатите на един от мобилните оператори,

не е нито на МВР, нито на пожарната. Само дни по-късно бе обявено, че системата влиза в действие, но така или иначе наредбата за нея бе приета едва в края на м.г. Всъщност за известителната система BG ALERT се заговори по същества едва сега при първите големи пожари, особено за този в село Воден. Така и не стана ясно защо там не бе пусната тя в действие като вината се хвърляне ту на тока, ту на клетката на мобилните оператори, ту на общински кмет.

После пък се стигна до другата крайност - тя да се задейства и да се появят твърдения на кмет и шеф на общински съвет, че МВР на практика само са паникьосали хората покрай взривовете в Елин Пелин. Защото само за по-малко от час бяха пратени две съобщения по тази система. И до момента не е ясно наистина защо бе използвана тя. Всъщност BG ALERT беше използвана още веднъж като в съобщение бе записано, че жителите на село Кърпелево, община Струмяни, следва да се евакуират.

На практика използването на системата се изчерпва с тези три съобщения

В крайна сметка всички събития досега доказват едно - че никой не е подготвен да работи с въпросната система, както и, че всеки прехвърля отговорността на другия.

BG-ALERT е описана като  система за разпространение на съобщения за предупреждение на населението в случаи на опасни събития (бедствия, извънредни ситуации и други представляващи заплаха за живота, здравето или имуществото) чрез мрежите на мобилните оператори до крайните устройства на гражданите (мобилни телефони, таблети и някои смарт часовници), които поддържат технологията Cell Broadcast Service.  Съобщенията се изпращат единствено и само от компетентните държавни органи или институции. За такива се смятат компетентните по съответното събитие

министри,  както от областен управител или кмет

Описано е как всяко съобщение е съпровождано от специфичен звуков сигнал и ще предоставя кратка информация за вида на събитието и препоръки за предприемане на действия, в случаите, за които това се налага.

Предвидено е съобщенията за предупреждение да бъдат изпращани, когато е налична достоверна информация за събития, застрашаващи живота и здравето на населението, и имуществото им.

Стана ясно обаче, че например

системата BG-ALERT изобщо не се задейства преди и при земетресение

Това се разбра преди няколко седмици при трус в Асеновград. Тогава това обяви директорът на „Пожарна безопасност и защита на населението“ Александър Джартов. Системата е проект именно на пожарната и се води към нея.

От думите на Джартов обаче стана ясно, че тази система не може да предупреждава за земетресения. Той обясни, че получените тогава съобщения на мобилните телефони, за които говореха хора от Пловдив и Асеновград,


всъщност са от платформата на Гугъл за известяване

„BG-ALERT не беше задействана предвид факта, че тя е предназначена да известява само в случаите, в които имаме предварителна информация, че предстои да се случат определени събития или явления. Земетресенията не са сред тези събития, те не подлежат все още на прогнозиране, така че системата не беше задействана“, заяви Джартов. „Възможно е гражданите да са получили особено тези, които използват устройства с операционна система Андроид, съобщения от Гугъл. Те се развили функционалност, която позволява, когато на множество устройства бъде засечено движение или вибрация на база на съответните алгоритми, да бъдат известени, че всъщност се случва земетресение“, добави още той.

На пръв поглед нещата изглеждат ясни, но практиката очевидно показа, че всъщност нищо не е наред със системата. Защото е въпрос на познания, отговорност, координация, обучение, подготовка, отиграване, а нищо от това го няма налично.

Това са всички съобщения, изпратени от BG-ALERT до този момент.

 

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини