От х:

Днес в x:

„ЕС иска да регулира всичко“: вярно ли е?

ЕС взима решения през главите на хората, има раздут апарат и иска да регулира всичко, включително колко криви да са краставиците, гласят едни от най-разпространените митове за ЕС. Но отговаря ли това на истината?

Почти всички знаят за кривите краставици - вече поостарелия символ на стремежа на Европейския съюз да регулира. Директивата за краставиците отдавна вече не съществува, но все още витае в главите на мнозина, посочва германската обществена медия АРД.

Прекалява ли ЕС с регламентите и регулациите?

Онези, който са убедени, че Еврокомисията или Европейският парламент взимат твърде много решения през главите на гражданите, с охота цитират някогашния председател на ЕК Жак Делор, който още през 1988 предрече, че един ден 80 процента от икономическото законодателство ще идват от Брюксел.

Изследванията обаче междувременно показват, че Брюксел съвсем не се меси толкова много в регламентите. Но Европейският съюз естествено регулира интензивно това, за което отговаря изцяло или предимно - например международните търговски връзки, вътрешния пазар, селското стопанство и риболова, посочва АРД.

Законодателството, свързано с околната среда, също става все по-важно, а „Зелената сделка“ се превърна в ключов проект за мандата на Урсула фон дер Лайен начело на ЕК. За сметка на това ЕС почти не се меси в сферите на заетостта, социалното дело и здравеопазването.

Броят на директивите

Преди десетина години в ЕС съществуваха около 4600 основни нормативни акта, а днес те са почти 6500, изчислява АРД. Миналата година бяха приети над 370 нови директиви.

Преди това броят на новите закони се колебаеше около едно постоянно ниво, а понякога той дори спадаше. Затова няма особен смисъл да се гледат само числата - решаващо е качеството на законите, пише германската обществена медия.

Само за сравнение: за ЕК работят 32 000 служители, а заетите в общината на Кьолн са 22 000   Снимка: Virginia Mayo/AP Photo/picture alliance

От няколко месеца насам либерали, християндемократи и крайно дясно настроени политици водят кампания срещу законодателството в областта на околната среда, а в предизборните си кампании призоваваха за край на регулацията, пише още АРД и припомня, че под натиска на фермерските протести неотдавна някои бюрократични разпоредби бяха оттеглени. Тоест, законодателството на ЕС е гъвкаво и зависи от политическия климат.

Не, ЕС не взима решения през главите на хората

Някои от онези европейски политици, които се възмущават от прекомерната регулация в ЕС, често не казват цялата истина: при законодателството на Общността въпросът не е само колко регулаторен ентусиазъм проявява ЕК и какъв е броят на нейните законодателни инициативи.

Парламентът и държавите не са длъжни да одобряват предложенията на Комисията - те са равноправни партньори в законодателния процес, в рамките на който директивите и разпоредбите могат да бъдат и отменяни, обяснява германската медия.

С други думи: който твърди, че ЕС регулира твърде много или през главите на гражданите, премълчава, че избраните на национално ниво депутати и министри в органите и институциите на Общността също трябва да вдигнат ръка, за да бъде приет даден закон.

Раздут административен апарат?

И тъй като говорим за митове - не издържа и твърдението, че за прекомерната регулация вина носи раздутият апарат на Комисията.

Както информира АРД, за Европейската комисия, която подготвя законите за около 450 милиона жители на Общността, работят 32 000 служители. За сравнение: само в общината на германския град Кьолн заетите са 22 000.

 

Източник: http://www.dw.com

Facebook коментари

Коментари в сайта (1)

  • 1
    Фи
    фиЛип
    1 0
    09:44, 3 авг 2024
    Заради едните малки парички пишете неверни неща, лъжете! Но те са на кратешь, пък и ТЖ не ви се вижда ...
Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини