Министрите на финансите и централните банкери на страните от Г-20 се срещат днес и утре в бразилския град Рио де Жанейро, за да потърсят консенсус относно икономическата политика преди изборите в САЩ, предаде Ройтерс.
Преговарящите от големите икономики от групата се съгласиха да оставят обсъждането на конфликтите в Украйна и Газа извън съвместното изявление на финансовите лидери, което трябва да бъде обявено след двудневното заседание, съобщиха бразилски представители миналата седмица.
Срещата на финансовите министри и управителите на централните банки на страните от Г-20 в Сао Пауло през февруари не успя да стигне до съвместно изявление заради разнобой по геополитически теми.
Докато някои членове на групата смятат, че въздействието на конфликтите в Украйна и Ивицата Газа върху глобалната икономика заслужава обсъждане, други не гледат на срещата като подходящ за това форум.
Бразилия се надява, че този подход може да измести фокуса на тазседмичната среща към икономическото сътрудничество по въпроси като промените на климата и бедността.
Централна тема трябва да бъдат дискусиите около т.нар. Първи стълб на глобалното данъчно споразумение, предложено от ОИСР през 2021 г., предвиждащо замяната на едностранните данъци върху цифровите услуги (DSTs) за някои от най-големите американски технологични гиганти, като например "Алфабет" (Alphabet), "Амазон" (Amazon) и "Епъл" (Apple), посредством нов механизъм за преразпределяне на данъчните права, обхващайки по-широка група компании.
Двама бразилски правителствени служители посочиха пред Ройтерс, че домакините също така искат да постигнат увеличаване на подкрепата за предложения глобален данък върху супербогатите, който Бразилия е превърнала в приоритет на своето председателство на Г-20.
Бразилия получи подкрепата за идеята от Белгия, Колумбия, Франция и Испания, както и от Африканския съюз и Южна Африка, която ще поеме председателството на Г-20 догодина.
Страната търси допълнителна подкрепа, като представя предложението като начин да направи глобалната данъчна система по-прогресивна, привеждайки се в съответствие с дневния ред на Г-20 за намаляване на глобалното неравенство.