От х:

Днес в x:

Кабинетът отмени авантюрата на Асен Василев с международните арбитражни дела

Представителството на България по тези казуси остава в правомощията на финансовото министерство

Служебният кабинет „Главчев“ сложи край на продължилата няколко години авантюра за налагане на нов модел на съдебна защита на България по международни арбитражни дела. На последното си заседание правителството отмени въведения по настояване на Асен Василев нов механизъм за координация на съдебната защита на държавата по такива дела, който би позволил външна намеса в работата на ресорната дирекция  в МФ.

Както „Сега“ писа, бившият финансов министър Асен Василев положи сериозни усилия да закрие ресорната дирекция „Съдебна защита“ в МФ и да извади представителството по международни арбитражни дела извън нея. Василев направи три последователни неуспешни опита за това - първо с промени в Гражданския процесуален кодекс, предизвикали остри критики, после с промени в правилника на МФ.

Василев настояваше представителството да се прехвърли към правосъдното министерство - искане, обявено от тогавашния ресорен министър на правосъдието Атанас Славов за противозаконно. Основен аргумент на Василев бе, че министерството му нямало капацитет да ръководи съдебната защита - факт, противоречащ на дългогодишната  работа на ресорната дирекция в МФ. Василев не бе доволен и от цените на съществуващите договори с реномирани международни кантори.

При кабинета Денков усилията на Василев дадоха резултат - в края на миналата година правителството реши да създаде консултативен съвет към МС, отново оглавяван от финансовия министър, който да има право да се меси с насоки по делата, да пише стандарти за избор на кантори и други правомощия. Според служебното правителство обаче създаването на този консултативен съвет на свой ред е незаконно.

„На основание разпоредбите на Кодекса на международното частно право и на Гражданския процесуален кодекс законен представител на държавата по международни арбитражни дела е министърът на финансите“, се казва в официално прессъобщение на кабинета.

Решението за премахване на консултативния съвет ще има отражение върху вече започнати процедури в МФ, показа проверка на „Сега“. През февруари МФ обяви процедура извън реда по ЗОП за пазарни консултации за изготвянето на нови правила и стандарти за представителството по такива казуси. Заявките за участие в консултациите се приемаха от 15 до 22 февруари. През март МФ организира и друга процедура - за избор на представител по новото арбитражно дело, заведено от „Нексо АГ“, „Ен Ди Ес“ и „Мирастар“.

Към момента не е ясно какво точно решение ще вземе служебният министър Людмила Петкова по тези процедури, след като консултативният съвет се закрива. В постановлението за закриване е предвидено МФ да уреди съобразно законовите си правомощия всички заварени отношения, за които е бил приложен редът при действащ консултативен съвет.

 

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини