От х:

Днес в x:

Перничанка, работеща с хора, пострадали при насилие, създаде свой социален проект

От месец април тази година перничанка създава собственоръчно направени творения - шарени овце от вълна и глина. Проектът е социален и се нарича „Пътуващи овце“.

Иглика Кръстева работи с хора, пострадали при домашно насилие и жертви на трафик. Занимава се още с арт терапии и различни творчески похвати. По думите ѝ арт и трудотерапиите са доказано ефективни техники, подкрепящи цялостното възстановяване от преживяната травма.

„Хората, преживяли насилие, са страшно сковани в началото и в творческите ни ателиета споделят, че не мога да усучат мартеница или да направят мънисто. В по-голямата си част това са майки с деца, които нямат възможност да работят на пълна заетост. С наша подкрепа те виждат, че нещата се случват и могат да изработят красив продукт. Другото ценно нещо е, че ги учим на занаят. Така, излизайки от нашите социални услуги, те могат да изкарат прехраната си и уверено да продължат напред“, казва Кръстева.

Тя коментира, че идеята на проекта „Пътуващи овце“ е да накара хората да преоткрият и оценят красотата около себе си в забързаното ежедневие, в което живеем. Изработката на една шарена овца е процес, който отнема няколко дни заради съчетанието на различни видове материали.

„Основата или краката на овцата са направени от глина, която не се изпича. Тя съхне в продължение на няколко дни в зависимост от атмосферните условия. След това се обработва с лакове за повече здравина. Накрая се прави и останалата част от тялото на животното, която се състои от сухо плъстена вълна. Методът е известен и като „иглонабиване“, споделя перничанката.

Тя допълва, че всяка овца е различна и има собствени характерни особености. Творенията са уникални с това, че не са статични и могат да се поставят на различни места. Те също така имат име и сериен номер. Всеки човек, закупил от сувенирите на Иглика, може да стане част от фейсбук групата на проекта „Пътуващи овце“ (Traveling sheeps). Целта е хората да бъдат насърчени да пътуват със своя шарен приятел, да споделят снимки и разкази за преживяванията си, да създават контакти, да представят каузи, идеи и др.

От началото на проекта досега над 200 шарени овце имат свои притежатели.

Източник: БТА

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини