От х:

Днес в x:

Първото хибридно Ferrari

Правителствата по целия свят са подложени на обществен натиск да редуцират нивата на вредни емисии в атмосферата, които съответните страни произвеждат.

Най-често секторът, който към всички поглеждат, е този на автомобилната индустрия.

Така например в САЩ средният разход на гориво трябва да стане 6.63 л/100 км до 2016 година, докато в Европа правителствата искат по-скоро директно да ограничат нивата на емисии на СО2 – нещо, което може да има катастрофален ефект, върху нишови автомобилни компании като Ferrari. Всъщност предстоящите промени дотолкова са стреснали италианския производител, че инженерите от поделенията им са шосейни автомобили и за Формула 1 разработват различни методи за редуциране на разхода на гориво и намаляване на вредните емисии.

От ръководството на Ferrari са категорични, че всяко намаляване на емисиите по никакъв начин няма да повлияе върху представянето на автомобилите на пътя. Това обаче определено е мощно предизвикателство.

По този повод от Скудерията представиха по време на провеждащото се в момента автомобилно изложение в Женева хибриден вариант на своя суперавтомобил 599. Наречен Ferrari 599 HY-KERS, най-новият експериментален автомобил от италианците би трябвало да има с до 35 % по-ниски емисии на СО2 спрямо стандартния 599 GTB Fiorano.

Използвайки технологии, заимствани от Формула 1, Ferrari са развили компактен електрически мотор, който е свързан със седемстепенната F1 трансмисия с два съединителя. Този електрически мотор би трябвало да добави мощност от още 100 к.с., като е захранван от батерии. Разположението на батериите е направено така, че да не промени разпределението на масата на стандартния 599. И не само че тази конфигурация не нарушава динамиката на колата, но всъщност дори я подобрява, тъй като снижава центъра на тежестта. Междувременно мястото в интериора и това на багажника също не са афектирани.

Моторът е направен така, че да се включва по време на ускорение. Съответно този незабавен висок въртящ момент е изключително удобен при изпреварвания. Междувременно в градски условия автомобилът на практика може да разчита само на електрическата си система. По принцип електрическият мотор работи постоянно с един от двата съединителя на колата, като при смяна на предавките не се усеща някаква негативна промяна в притока на въртящ момент. При спиране електрическата система работи като генератор на енергия. В случая става дума за т.нар. KERS система (Система за регенериране на кинетична енергия при спиране).

Междувременно мощността на V12 двигателя по-ефективно достига до колелата, тъй като за сервото, за спирачките, климатика и други такива системи на практика отговарят директно батериите.

И докато 599 HY-KERS си е изцяло прототип, то от Ferrari твърдят, че тази технология представлява едва едно от няколкото възможни решения за бъдещето, като може да бъде приложена при всеки един модел, независимо дали става дума за V8, или V12 двигател.

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини