Иранският президент Ебрахим Раиси е загинал при катастрофата с хеликоптер в неделя заедно с външния си министър. Това съобщи иранската агенция Мехр, цитирана от „Ройтерс“, предаде NOVA. Новината потвърди в социалните мрежи и иранският вицепрезидент.
Машината, заедно с още две други, пътувала за град Табриз, когато изчезнала от радарите. Според местни медии хеликоптерът е паднал в труднодостъпен район в Северозападен Иран. На снимки от мястото се вижда, че машината се е ударила в планински връх. 12 часа отне на спасителните екипи да достигнат до мястото на катастрофата, а рано тази сутрин, иранската държавна телевизия съобщи, че сред останките на машината няма следи от живот.
Първоначално, властите в Техеран съобщиха, че става въпрос за „твърдо кацане“ на летателния апарат. Бяха изпратени десетки спасителни екипи да я търсят. Работата им беше затруднена от гъста мъгла и падналата тъмнина.
На борда на разбилия се хеликоптер са били и министърът на външните работи Хосейн Амирабдоллахиан, губернаторът на провинция Източен Азарбайджан Малек Рахмати и Мехди Мусави, който е ръководител на охраната на Раиси. Президентът се връщал от границата с Азербайджан, където заедно с азербайджанския си колега Илхам Алиев в неделя присъства на церемонията по откриването на язовир, изграден като съвместен проект на двете страни.
Малко след съобщението за катастрофата на редица места в страната хиляди хора се събраха и се молеха за здравето на президента. „Това, което има значение в момента, е здравето на президента и всички ние сме се събрали тук и като всички хора в Иран се тревожим за него. Останалото са неща, които можем да обсъдим по-късно, но в момента само благосъстоянието на президента е важно“, заяви жител на Техеран, преди да научи трагичната вест.
Вчера, върховният лидер аятолах Али Хаменей свика Съвета за сигурност и пусна обръщение, че иранците трябва да останат спокойни. Ебрахим Раиси заема президентския пост от 2021 година. Той беше влиятелен политик и много анализатори го смятаха за потенциален заместник на върховния лидер.
„Въпреки че съревнованието за първото място е голямо, мисля, че президентът Раиси имаше повече кръв по ръцете си от всеки друг висш представител на Ислямската република. Той прекара по-голямата част от живота си в съдебната система през 80-те години на миналия век, което беше най-кървавото десетилетие за Иран. Тогава бяха убити хиляди дисиденти.
„Мисля, че много хора ще са щастливи от новината, но също така много хора биха били много притеснени относно потенциалната политическа нестабилност. Разбира се, това може да доведе до протести. Такива моменти на политическа криза често водят до такива неща. Но не виждам това да е особено вероятно точно сега“, заяви политическият анализатор Араш Азизи,