От х:

Днес в x:

Българките раждат все по-стари и все по-трудно

Все повече българки имат т.нар. проблемна бременност. До 40% увеличение на усложненията отчетоха на специален българо-германски форум докторите от столичната болница "Шейново". Според д-р Румен Велев основната причина за този бум е масовото отлагане на първото раждане за по-късна възраст, както и повечето оплождания по метода ин витро, пише Монитор.

Като изключим невръстните циганки, които раждат все по-малки, останалите жени предпочитат да изчакат с бебето, в името на кариерата и себеизявата си. Освен зачестяващото високо кръвно на бременните и родилките докторите откриват и ред други усложнения, пояснява д-р Велев.

Според данните на НСИ само за 8 години броят на жените, които са отложили със 7-10 години първата Бременност, е нараснал видимо. Първескините от 30 до 36 г. са се увеличили до 3 пъти.

Ако през 2001 г. родилките на 30 г. са били 2600, сега вече са над 4320, при 35-годишните от 760 са станали 1800.

Въпреки по-тежката бременност обаче имаме леко намаление на вродените хромозомни заболявания, главно заради увеличената предродова диагностика. Децата с болестта на Даун са намалели с 30%, пресметна и проф. Иво Кременски от Централната генетична лаборатория. Другата причина е, че бременните у нас започнаха да пият фолиева киселина, която е намалила до 70% риска за една от най-честите вродени аномалии - спина бифида. Точна статистика обаче няма, защото все още не е създаден национален регистър на вродените аномалии, пояснява професорът.

През 2009 г. скрининг са преминали близо 25 000 бременни от общо 77 000 родилки. Много е направено за бъдещите майки, но генетичните лаборатории и докторите им дължат 5 пъти повече коментира проф. Кременски.

Още при първата си среща с бъдещата родилка докторът е задължен да я информира за рисковете от вродени аномалии и възможностите за тяхното предварително диагностициране. От 3 до 5% е рискът при всяка бременност, заради това годишно у нас се раждат около 3500 деца с различни аномалии, твърди известният генетик. В много от случаите родителите оставят децата с увреждания за отглеждане на държавата.

Лабораториите, които могат да предложат качествено изследване за биохимичния скрининг, обаче в момента са само две - националната генетична в столицата и във Варна. Сега се включват и лабораториите в Плевен и Пловдив. Жените трябва да внимават къде отиват, предупреждава проф. Кременски. Акушер-гинеколозите, които са подготвени да извършат тези изследвания, също не са повече от 30-40 човека, а трябва да са 300-400, за да е достъпен скринингът за всички, смята той.

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини