Антон Иванов е общински съветник в ОБС Хасково, председател на групата съветници от ГЕРБ. Строителен предприемач. На местните избори през 2007 година бе кандидат за кмет, издигнат от партия ГЕРБ.
- Господин Иванов, на срещата с вътрешния министър Цветан Цветанов преди седмица в Хасково казахте, че загубите за държавата от опорочените обществени поръчки са съизмерими с щетите от организираната престъпност.
- Точно така е. Обществените поръчки са най-организираната престъпност в България. Това е една добре смазана машина, която работи безупречно. Преди всичко защото става дума за професионалисти. Всичко, което те правят, е в законна форма, а в същото време загубите за държавата са огромни. Ще ви дам един пример. На един от последните конкурси, на който се явявах, възложителят, в случая община Ямбол, бе поставил такива условия, че да спечели определена фирма.
- И коя е тази фирма?
- Нарича се „Дияна комерс“. Ямболска фирма.
- И какви бяха условията, които предопределиха един единствен победител?
- Например – през последните три години кандидатите да имат изпълнени минимум 20 договора по закона за обществените поръчки. Абсурдното е, че за три години в България не се изпълняват 20 обекта в такъв мащаб.
- А какъв беше обектът в Ямбол?
- Реконструкция на училищна сграда в социално заведение, най-общо казано. Зададената финансова рамка беше 4 милиона и 40 хиляди лева. Спечелилата фирма бе предложила 4 милиона и 30 хиляди лева.
- Дотук нищо нередно.
- Да, но дотук. Защото след разговори с някои от останалите участници уточнихме, че нашите оферти са били в рамките на 2 милиона и 800 000 лв. С други думи – Ямбол в движение реализира загуба от един милион и двеста хиляди лева.
- Да знаете случайно, че кметът на Ямбол Георги Славчев е от ГЕРБ?
- Знам. Какво от това?
- А защо дадохте пример с Ямбол? Това значи ли, че при обществените поръчки в Хасково всичко е наред?
- Не мога да кажа. От много години не участвам в конкурси в Хасково. Доколкото знам, сега текат процедури за 10-те обекта, които ще се финансират с 10 млн. лв. Но не виждам обявата за конкурсите в сайта на общината. Може би още не са готови. Ще бъде интересно да видим дали ще обявят конкурс за всички накуп, или за всеки един обект поотделно.
- Какво според вас трябва да се направи, за да се избегнат възможностите за далавери?
- Тук е ролята на Сметната палата. Тя трябва да проверява спазени ли са процедурите. Преди всичко, аз съм убеден, няма комисия на конкурс за обществена поръчка, която да не е зависима от този, който я е назначил.
Аз съм участвал, както вече казах, в много процедури. За някои от тях съм абсолютно убеден, че офертите на кандидатите са били подменени.
- Има ли според вас поне една обществена поръчка в България, която да е била проведена честно?
- Аз например съм печелил конкурса за ремонт на РПУ Димитровград. Дори не присъствах при отварянето на офертите. Мисля, че там нямаше нищо нередно. Но беше малка поръчка – за около 200 000 лв.
- Добре, да попитам по друг начин. Смятате ли, че в България има проведен конкурс за голяма обществена поръчка, да речем – за над 5 млн. лв., който да е бил честен?
- Аз не съм виждал такъв.
- Преди близо година групата на ГЕРБ напусна сесията на Общинския съвет. Поводът беше гласуването на комисия за предотвратяване на конфликт на интереси. В нея не влезе нито един представител на опозицията в ОбС. Сега, година по-късно – имате ли информация какво е свършила тази комисия?
- Абсолютно нищо. Дори не мисля, че изобщо са се събирали. Това бе мъртво родена структура.
- Но бе създадена заради изискването на закона.
- Формално законът бе спазен. Но само формално. Резултат – нулев.
- Как оценявате работата на Общинския съвет през последната година. Съвпада ли с оценката на председателя Делян Делчев в неговия отчет?
- Общинският съвет през последната година работеше така, както си работеше и през 2008-а, и през 2007-а. Нищо ново.
- Е, мнозинството обаче все пак се съобразява с настъпилите промени в обществото от лятото на миналата година.
- Да, изглежда че се съобразява донякъде. Но това е нормално.
- Вие като група съветници от партия ГЕРБ, която все пак управлява държавата, какво правите?
- Каквото можем. Участваме в работата на всички комисия, въпреки че не сме членове. Възразяване на предложения, с които не сме съгласни. Това можем да направим като опозиция.
- Ще се кандидатирате ли за кмет на местните избори догодина?
- По-вероятно – не. Но всичко зависи от волята на партията. Тези неща тепърва ще се обсъждат. Ще направим консултации с членовете на партията, с хората, с избирателите.
- А как виждате бъдещия кмет на Хасково. Сегашният градоначалник Георги Иванов каза наскоро в едно интервю, че работи за обществото, но и за себе си.
- Не съм го чел това интервю, затова не мога да коментирам. Но при всички случаи нашият кмет не трябва да изповядва подобни ценности.
- Вашият кмет? Смятате, че следващият управник на Хасково ще е от вашата партия?
- Абсолютно съм убеден, че следващият кмет на Хасково ще е от ГЕРБ.
Интервю на Тодор Кръшков