От днес аптеките изпълняват само електронни рецепти за предписан антибиотик и медикаменти за диабет. Хартиеният вариант вече отпада, както за лекари, така и за зъболекари. Системата се завърта за втори път, след като вече беше въведен през октомври миналата година, но заради софтуерни проблеми, хартиените рецепти отново бяха върнати като алтернатива в края на декември. Тази възможност обаче изтече на 31 март 2024-та.
В две от големите вериги аптеки в Хасково отчетоха в ранния следобед днес, че не срещат проблеми за момента със сработването на системата. Нямаше и пациенти, дошли с хартиени рецепти.
Ако все пак се появи човек с такава рецепта за изпълнение, предписана в порядъка до края на март, той все пак ще бъде обслужен, но само в рамките на следващите 30 дни, обясниха фармацевтите.
Подновеното сработване на системата е и с подобрения. Медиците могат да работят и офлайн през мобилното приложение eRx. Ако се наложи преминаването в такъв режим, рецептата ще се запазва в мобилното устройство и след възстановяване на интернет връзката, ще се изпраща към здравната информационна система. Пациентът ще бъде обслужен в срок до седем дни. За целта в аптеката трябва да посочи ЕГН и датата, на която рецептата му е била изписана. При тази информация, влизайки в системата, фармацевтите ще могат да видят лекарското предписание и съответната дозировка на медикамента.
Според председателя на Областния фармацевтичен съюз в Хасково Красимир Колев системата е подобрена, но само в начина на изписване, проблемите си остава в общи линии отпреди нерешени. Основният от тях е проблемът с обширната лекарствена номенклатура. Лекарствената листа е огромна, в нея едно лекарство може да бъде в различни варианти като брой таблетки, може да не е внасяно от години, но да продължава да стои в списъка. Това медиците няма как да го знаят, а ние, ако заменим медикамента, подлежим на санкциониране, посочи Колев.
Според него за да се избегне отново хаос, трябва да остане с възможността за комбиниран начин на изписване на рецепти.
Ужас
ала бала