Години наред държавата се опитва да въведе нова формула за определяне на такса смет, която да зависи от количеството изхвърлен отпадък, а не от данъчната оценка на имота или „колкото повече цапаш, толкова повече плащаш“. Вариантите за изчисляване са три и всяка община решава кой да избере. Единият е на база брой ползватели на имота, вторият е на количество изхвърлен боклук, третият е на брой торби. Вече 10 години мярката непрекъснато се отлага. Сега обаче предстои да бъде въведена от 1 януари 2025 година.
Според кмета на Хасково Станислав Дечев всички видове механизми крият различни рискове. "Пример за това е механизмът на контейнерите, които се отключват с чип, хвърля се отпадъка и върху чипа се записват данните за количеството отпадък, който е изхвърлил гражданинът и цената, която трябва да се заплати. Тука идва въпросът за това кой ще заплаща в случай, че има оставени до контейнера торби с боклук. Тези контейнери са и с определени големини, които не могат да бъдат проложени във вилните зони и малките населени места", допълва още Дечев.
Очаква се новата формула да завиши таксата на голяма част от домакинствата за сметка на бизнеса, който в момента поема основната тежест на плащанията за събирането, извозването и третирането на сметта.
Според Дечев населението не е готовo да тръгне по този нов път за изхвърляне на отпадъци и трябва да има буферен период от време, в който кметовете да намерят начини да обучат гражданите си за използването на новия механизъм.
В момента бизнесът генерира около 30% от отпадъка, но за негова сметка са 70% от постъпленията от таксата. След въвеждането на новата формула се очаква съотношението да се преобърне, което да доведе до поевтиняване на таксата за бизнеса и поскъпване за гражданите.
За 2023 години 880 000 л. в е било дофинансирането от местната администрация за изхвърлянето и рециклирането на цялата община. За периода е бил извозен и рециклиран 25 тона боклук.
Станчо Тъпото
съветник на министъра на веселието