От х:

Днес в x:

Защо Египет разпродава своите брегове

Египет продава част от своята брегова ивица на инвеститори от Обединените арабски емирства (ОАЕ). Сделката ще влее много пари в закъсалата икономика на страната, където хората едва свързват двата края. Но има и критики.

Новината бе съобщена с въодушевление – очаквал се истински обрат за Египет, след като в страната ще влязат 35 милиарда долара: тази гигантска сума ще инвестират в Египет Обединените арабски емирства (ОАЕ). Повечето пари се вливат в един строителен проект на Средиземно море, близо до град Александрия. Според египетското ръководство това е най-голямата подобна инвестиция в историята на страната.

Първият транш от сумата вече е преведен, останалата част според очакванията ще пристигне до два месеца. От египетска гледна точка тази новина е чудесна: страната е тежко задлъжняла и страда от липса на твърда валута. В резултат от това инфлацията и цените растат, а много египтяни едва свързват двата края.

Египет очаква пари и от Международния валутен фонд (МВФ)

Помощният пакет в размер на 10 милиарда долара трябва да стабилизира египетската икономика. Но МВФ поставя и условия, включително и обезценяване на египетската лира и приватизация на част от държавните имущества. Много такива имущества се намират в ръцете на всемогъщата египетска армия и според възгледите на МВФ трябва да отидат в частни ръце. Сегашната инвестиция от ОАЕ няма да остане последната. В момента се говори, че и Саудитска Арабия щяла да инвестира 15 милиарда долара в един туристически обект на Червено море.

Не всички обаче се радват на тези инвестиции. Египетският журналист и граждански активист Хосам ел-Хамалауи, който живее в Германия, забелязва определена тенденция: „Египетският президент Абдел Фатах ас-Сиси вече от години взима кредите от къде ли не, за да осъществява огромни проекти, отговарящи на неговите собствени икономически възгледи. Той винаги залага на това, че регионални или международни сили ще го подкрепят, просто защото Египет е прекалено голям, за да се бъде оставен да се провали“, обяснява журналистът.

Нужни са повече усилия

Египетското правителство изхарчи „с невероятна бързина“ предишни финансови инжекции от този род, казва Тимъти Колдас от вашингтонския Институт за средноизточна политика „Тахрир“. „Вярно е, че такива финансови инжекции за известно време създават доверие у инвеститорите, но ключът към същинското доверие се крие в сериозните икономически реформи. За да бъде възстановено това доверие, е нужно доста повече от позлатата на поредния нов шикозен курорт“, казва експертът в разговор с ДВ.

Ел-Хамалауи и други наблюдатели обръщат внимание и на протестите на жителите на Рас ал-Хикма край Александрия, които предстоящото ново строителство заплашва с прокуждане. Заплашена е и природата  в района, смятат критици. Заради продължаващия конфликт в ивицата Газа в момента Египет се намира под много силен политически и икономически натиск. Сраженията в Газа тежко удариха такива важни пера от египетската икономика като приходите от туризма и от корабоплаването през Суецкия канал. „На фона на войната в Газа и на гражданската война в Судан стабилността се превърна в първостепенна цел на режима на ас-Сиси на неговите съюзници. Дори, ако за целта трябва да се плати с отказ от спешно необходимите икономически реформи“, пише политическият коментатор Маджед Мандур.

Собствени интереси

Но Защо Саудитска Арабия и други държави са готови да правят инвестиции в Египет? Хасан Алхасан от Международния институт за стратегически изследвания казва, че всъщност става дума за познатата вече от години „спасителна дипломация“, която практикуват някои богати държави край Персийския залив. Става дума за големи финансови или материални помощи, които се отпускат на държави в криза. Тази практика още от 70-те години на миналия век била „ключов инструмент във външната политика на държавите от Залива“. Държавите от Залива многократно са спасяват египетската икономика, обобщават експерти. Напоследък обаче практиката се е променила: „спасителната дипломация“ се използва вече за печелене на собствено влияние и за достъп до държавни имоти, които подлежат на приватизация.

Държавите от Персийския залив вече притежават египетски фирми от корабоплаването, нефтохимията, финансовия сектор и търговията на дребно. Тези богати страни държат в свои ръце и редица исторически хотели, а оповестените нови туристически планове добавят допълнителен аспект към тази тенденция.

 

Източник: http://www.dw.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини