От х:

Днес в x:

Асен Василев: Няма да вдигаме данъците

„Министерството на финансите работи изключително добре с общините, тъй като имаме една и съща цел - гражданите да живеят в по-добри условия“. Това заяви министърът на финансите Асен Василев по време на XXXVII Общо събрание на Националното сдружение на общините в Република България.

Той съобщи, че правителствената програма за общински инвестиции, заложена за пръв път в бюджета за тази година, върви добре. Първите 400 млн. лв. по нея вече са преведени към Министерството на регионалното развитие и благоустройството, което е започнало да сключва договори с общините.

Министър Василев изрази увереност, че инвестиционното програма ще продължи в следващите години. Водени са разговори с МРРБ и Комисията по бюджет и финанси в 49-то Народно събрание тя да е револвираща – „когато свършите с един проект, да можете до лимита да го замените с нов проект. Имате интерес максимално бързо да си свършите проектите. По този начин връщаме обратно в ръцете на кметовете как да изглеждат населените места, които управляват, и им даваме ресурса да го постигнат. Това е правилният подход – отговорността да отиде при кметовете, които са най-близо до хората“, заяви финансовият министър.

Данъците няма да се увеличават, увери Асен Василев. Той подчерта, че част от тях вече остават в местната власт – като патентния данък, който беше въведен за малки ресторанти и заведения. В края на тази година ще се направи анализ, за да се види ефектът от тази мярка. Според него е полезна стъпка почти всички местни дейности, които подлежат на патентен данък, да минат към общините. „Аз не съм против финансовата децентрализация на общините, но трябва да изработите механизъм, който работи за всички“, каза министър Василев.

Той призова местната власт да информира инвеститорите, че могат да се възползват от пълния размер на държавната помощ, разрешен от ЕС - от 25% до 50%, за капиталови разходи по проекти.

„Повишаването на стандарта на живот на гражданите ще стане след привличане на инвестициите. По този начин ще изградим държава, където всички искаме да живеем“, каза министърът.

Той припомни на кметовете, че от 2025 г. се променя начинът, по който такса смет и битови отпадъци трябва да бъде изчислявана.

„Силно ви насърчаваме да започнете работа по този проблем от сега, за да не стане в последния момент всички да сме изненадани неприятно“, призова той.

Кметовете се интересуваха и от възможностите за получаване на подкрепа за саниране на сгради. Финансовият министър сподели своето виждане, че всички блокове трябва да бъдат санирани. Според него трябва да се изчерпят всички европейски ресурси и чак тогава да се пристъпи към финансиране от националния бюджет. Министърът обаче предупреди, че оттук нататък финансирането ще е в съотношение 80:20. С НСОРБ предстои да се обсъди как ще подпомагат гражданите да доплащат своята част от 20%.

 

Източник: Offnews.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини