От х:

Днес в x:

Лимфна система – „санитарният център“ на тялото

Нашето тяло има невероятната способност да се самолекува и да поддържа здравословния баланс в системите си, като голяма част за това дължим на една от най-подценяваните, но и най-сложно устроените системи. И това е нашата лимфна система.

Значение на лимфната система

Интересът към лимфната система датира от древността. Той е застъпен в традиционната китайска медицина, в трудовете на Хипократ, Херофил и Еразистрат.

Но откритията за структурата и функциите на лимфната система се извършват в продължение на векове, като принос имат редица изследователи: Габриеле Фалопио,Томас Бартолин, Фредерик Руйш, Доналд Мортън и други.

Наричана още „санитарният център на тялото“ и „бялата река на живота“, тази система е невероятна дренажна и филтрационна мрежа, която работи през цялото време, за да осигури благосъстоянието на организма.

В Аюрведа е смятана за най-важната система, като на Изток е наречена „водата на живота“.

По време на ембрионалното развитие, преди кръвоносната се образува лимфната система – два пъти по-обширна от кръвоносната, и движението й се извършва срещу силата на гравитацията – отдолу нагоре.

Лимфата се движи бавно, като това движение се осигурява от мускулната система и главният мускул, който я привежда в движение – диафрагмата или „сърцето на лимфната система“.

Една от предполагаемите причини за рака в древността е била именно замърсяването на лимфата.

Тъй като главната роля на нашата лимфна система е непрекъснато да почиства междуклетъчните пространства от анормални и потенциални ракови клетки, като произвежда бели кръвни клетки, тя има пряка връзка с онкологичните заболявания.


Лимфна система – същност и функции

Лимфната система е част от циркулаторната система на организма, като се състои от лимфни съдове, възли и органи.

За едно денонощие се образува около 3 литра лимфна течност. Тя се състои предимно от вода, електролити, белтъци, глюкоза и липиди.

Лимфните съдове работят, за да изхвърлят отровните вещества от организма. Тази система играе и главна роля в имунните сили на организма, като разпознава патогените и изработва антитела срещу тях.

Тя филтрира кръвта, произвежда бели кръвни клетки и поддържа баланса на течностите в тялото.

В организма ни има между 400 и 800 лимфни възела, които играят ролята на контролни пунктове, следящи за чужди нашествия. В лимфните възли се намират макрофаги, Т и В-лимфоцити, които отстраняват анормални клетки и инфекциозни агенти.

Значението на нашата лимфна система наистина е много голямо, тъй като тя блокира инфекцията и не й позволява да покоси цялото тяло.

Лимфните съдове са много подобни на вените, но вместо кръв, тези съдове носят бистра водниста течност, наречена лимфа. Лимфните възли са разположени в много части на тялото, включително врата, подмишниците, гърдите, корема и слабините.

От една страна, лимфната система по същество е канализационната система на тялото на клетъчно ниво. Всички странични продукти от метаболитните процеси, след като напуснат клетките, навлизат в лимфната система, за да бъдат отнесени и изхвърлени от тялото.

От друга страна, лимфната система, и по-специално – лимфните възли, са мястото, където се развива динамичната активност на имунитета. В лимфните възли бойният отряд клетки на нашата имунна система идентифицират, насочват и се борят, за да неутрализират и унищожат всички видове външни патогени или вътрешни патологични изменения.


Лимфоидни органи

Органите на лимфната система се разделят на първични и вторични.

Към първичните органи спадат:

  •     Тимусната жлеза
  •     Костният мозък


Тимус – същност и функции

Тимусът е разположен в гръдния кош, зад гръдната кост и изпълнява много важна функция в имунната защита на организма. В него се произвеждат и узряват лимфоцити, както и се секретират хормони, регулиращи производството на имунни клетки.

Още през 60-те години на миналия век се разкрива важността на този орган, след като е бил премахнат от мишки. Експериментите показват, че мишките без тимусна жлеза получават имунодефицит.

Интересното при тимусната жлеза е, че тя претърпява инволюция или обратно развитие с годините, като става все по-малка и функционално неактивна с възрастта.

През 2016 г., след клинично проучване, е установено, че тимусната жлеза потиска стареенето. Хормоните, отделяни от тимуса, инхибират процесите на стареене, като също така помагат за запазване на способностите за учене и памет.


Костен мозък – същност и функции

Костният мозък е основният хемопоетичен (кръвотворен) орган, който произвежда всички кръвни клетки – еритроцити, тромбоцити, левкоцити (гранулоцити, моноцити, лимфоцити).

Три вида от белите кръвни клетки са от съществено значение за правилното функциониране на организма.

  •     Неутрофили и макрофаги – тези бели кръвни клетки се борят с бактериални и гъбични инфекции, като „изяждат“ микробите.
  •     Лимфоцити – те се разделят на В- и Т-лимфоцити. Т-лимфоцитите атакуват вируси и микроби. В-лимфоцитите произвеждат антитела срещу чужди антигени.

Към вторичните органи спадат:

  •     Слезката (далак)
  •     Сливиците
  •     Лимфните възли
  •     Мукозо-асоциирана-лимфоидна тъкан (включително и Пайеровите плаки, които са лимфоидни възли, намиращи се главно в тънките черва)
  •     Апендиксът


Мукозо-асоциираната лимфоидна тъкан се намира в повърхности, които са в пряк контакт с външната среда, като лигавиците на храносмилателната и дихателната системи.
Слезка

Кръвта се филтрира от слезката. Тя е разположена в лявото подбедрие и наподобява голям лимфен възел. Важна е за производството на антитела, като улеснява имунния отговор и също така елиминира износените кръвни клетки и тромбоцитите.
Сливици

Сливиците (тонзили) са богати на лимфоцити, които предпазват организма от навлизащи антигени чрез въздуха или храната.


Лимфни възли


Лимфните възли са малки образувания с бобовидна форма, които се разполагат по дължината на лимфните съдове, като се класифицират на:

  •     Цервикални  – намират се в областта на шията.
  •     Аксиларни – в областта на подмишниците.
  •     Медиастинални – между белите дробове.
  •     Абдоминални – в коремната област.
  •     Ингвинални – в областта на слабините.


Мукозо-асоциирана лимфоидна тъкан (МАЛТ)

Тя е разположена в подлигавичните пространства на дихателната и храносмилателната система и е богата на Т- и В-лимфоцити, поради което е бариера срещу проникването на антигени през въпросните системи.

В зависимост от локализацията на МАЛТ се различават:

  •     назално-асоциирана лимфоидна тъкан
  •     бронхо-асоциирана лимфоидна тъкан
  •     чревно-асоциирана лимфоидна тъкан

Апендикс

Въпреки че доскоро апендиксът се е смятал за безполезен, в днешно време се разкрива, че в него се намира лимфна тъкан, която участва в образуването на антитела.


Функции на лимфната система

Функцията на лимфната система се изразява най-вече в детоксикацията на организма, но тя върши още много други неща.


Имунна функция

Чрез лимфата се пренасят частици с големи размери, както и бактерии и вируси, които се унищожават в лимфните възли.


Транспортна функция

Тя има и транспортна функция – пренася липидите, които са резорбирани в тънките черва.

Чрез лимфните капиляри в кръвта постъпват белтъци с по-голям размер, които не могат да преминат през капилярите на кръвоносната система.


Хомеостатична функция

Тя изпълнява и хомеостатична функция, като поддържа баланса на междуклетъчните течности.


Как да поддържате лимфната си система здрава

Без нормалната функция на лимфната система, извършваща детоксикацията на целия организъм, токсините бързо ще се натрупат и ще причинят проблеми с всеки основен орган в тялото, което, в крайна сметка, ще доведе до смърт на тъканите.

След като разгледахме колко е важна нашата лимфна система за дейността на цялото тяло и неговите системи, ще ви дадем няколко простички начина как да поддържате нейната функция:

  •     Лимфата е съставена от 95% вода, така че не забравяйте да пиете достатъчно.
  •     Бъдете физически активни през целия ден – спортувайте, практикувайте йога или се разхождайте по-често.
  •     Специални масажи за лимфен дренаж или акупунктура стимулират лимфния поток.
  •     Подскачането на батут или упражнения с топка за йога допринасят за раздвижване на течностите и функцията на лимфната система.

 

Източник: forlife.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини