В двумесечен срок, ако законопроектът бъде приет, университетите ще върнат таксите на своите студенти. Това заяви министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков в "Неделя 150" по БНР по повод отпадането на таксите за студенти и докторанти дъжавна поръчка.
Мярката не е еднократен акт
Той увери, че тази мярка не е някакъв еднократен акт, а цялостна правителствена политика. "Отпадането на таксите е национална политика. Влагаме пари в децата на България и искаме те да останат тук", заяви министърът.
Министърът напомни за промените в Конституцията, според които науката, образованието и културата са национални ценности. "Обществото и държавата трябва да правят всичко възможно тези национални ценности да се утвърждават и развиват", подчерта министърът. „Един от лошите за нас индикатори е, че 17% от младежите между 18 и 25 години нито учат, нито работят, нито се занимават с дейности, свързани с неформално образование“, коментира министърът. Той отбеляза, че сега надеждата е, че поне част от тези 17% да кандидатстват на база на това, че са отпаднали таксите.
Колко студенти ще обхване?
Мярката ще обхване около 144 хил. студенти. Таксите на тези студенти са осигурени със 150 млн. лв. от бюджета за 2024 г., обясни той, като уточни, че половината от средствата ще покрият таксите за втория семестър на тази учебна година, а другата част от сумата ще бъде насочена към таксите за първия семестър от следващата учебна година.
Той подчерта, че мярката няма да реши изведнъж всички проблеми, но тя ще даде възможност да се разшири кръгът от деца, които да влязат държавна поръчка. Според него това е национална мярка, която ще доведе до следващо развитие на висшето образование в България. По думите му въвеждането на мярката дори ще увеличи конкуренцията по отношение на местата, определени за държавна поръчка