Краят на света е все така близо като през 2023-та.
Часовникът на Страшния съд и тази година беше позициониран на 90 секунди до полунощ.
Става дума за метафората, с която от Бюлетина на атомните учени илюстрират колко близо е човечеството до своя евентуален край.
На 23 януари стана ясно, че часовникът, който се "настройва" веднъж в годината спрямо оценка на глобалните заплахи, няма да помръдне стрелките си. Те остават в същото положение като през 2023 г. - на минута и половина от полунощ, като полунощ изразява потенциалния апокалипсис.
Това, че стрелките не помръдват, хем е добра новина, хем не чак толкова. Добра е, защото според учените не сме по-близо до самозатриване и положението в световен мащаб не се е влошило.
Лоша, защото няма подобрение. Допреди 2023-та часовникът никога не е бил толкова близо до полунощ, а имайте предвид, че оценка се прави всяка година от 1947 г. насам.
Две години по-рано, през 1945 г., учени от Чикагския университет, работили по създаването на първата атомна бомба, полагат основите на групата, която и до днес следи и оценява заплахите за човечеството.
22 души от Борда по наука и сигурност към Бюлетина решават колко да сочи Часовникът на Страшния съд всяка година. Правят го след консултации с други учени, сред които 11 Нобелови лауреати.
Тази година бордът е отчел "множество глобални заплахи", сред които технологии като изкуствен интелект (ИИ), разпространението на ядрени оръжия, войната между Русия и Украйна, войната между Израел и Хамас, биологични заплахи, продължаващата климатична криза и спонсорирани от държави кампании за дезинформация.