От х:

Днес в x:

Американски и британски издания коментират развоя на войната в Газа

Израелската армия съобщи, че е открила следи от заложници в тунел в град Хан Юнис в ивицата Газа, който се превърна в средоточие на израелската сухопътна офанзива, пише в заглавие изданието „Политико“.

Израелските военни показаха тунела на журналисти, които бяха ескортирани в квартал близо до руините на разрушени къщи. Журналистите видяха колиба от гофрирана ламарина, която покриваше входа на тунела в двора на жилищен блок. Импровизирана стълба водеше до тясната подземна пътека на около 2,5 метра под земята. Тунелът беше горещ и влажен, а стените му бяха облицовани с бетон и електрически проводници. По-навътре се намираше баня, в която израелските военни заявиха, че са открили доказателства, че там е имало заложници, включително тяхна ДНК.

„Заложниците са били държани тук, в тази система от тунели“, заяви контраадмирал Даниел Хагари, главен говорител на израелската армия.

Хагари не даде подробности за това какво точно е намерено в тунела, нито каза кога заложниците са били там, нито ги идентифицира. Той не каза знае ли се дали са живи или мъртви.

В по-късно изявление за медиите говорителят посочи, че пленниците са били държани в „тежки условия“, без да дава повече подробности.

Няколко заложници, освободени в рамките на споразумението за прекратяване на огъня в края на ноември, казаха, че са били държани в тунели, които „Хамас“ е прокарал в цялата ивица Газа и които според Израел отдавна се използват за контрабанда на оръжия в подложената на блокада палестинска територия, посочва „Политико“.

Тунелът е открит в част от града, в която изглежда са се водили тежки боеве. Близката жилищна сграда е силно повредена.

Бригаден генерал Дан Голдфус, командир на 98-а военна дивизия, описва тунелите като „720-градусова заплаха“.

„Тя не е 360, а 720-градусова, под земята и над земята“, каза Голдфус.

Израел също така смята, че лидерът на „Хамас“ Яхия Синвар се крие в тунел някъде в Хан Юнис, отбелязва „Политико“.

Обсаденият град, вторият по големина в Газа, се превърна в средоточие на войната на Израел срещу „Хамас“ през последните седмици.  Израел е наредил на жителите да се евакуират от някои части на града, тъй като там продължава израелската офанзива.

Досега са освободени близо 110 заложници. По данни на Израел около 110 души все още са държани от похитителите, заедно с телата на около 20 души, убити в плен. Няколко други тела на пленници са били върнати на близките им от израелските сили, а трима заложници бяха убити по погрешка от израелските военни.

Тежкото положение на заложниците предизвиква възмущението на израелците, които виждат в тях символ на провала на държавата, която не успя да защити своите граждани на 7 октомври.

Израел превърна освобождаването на заложниците в част от военните си цели, наред с унищожаването на военния и управленския капацитет на „Хамас“, посочва „Политико“.

Международният съд в Хага ще разгледа иска на Република Южна Африка (РЮА) срещу Израел, обвиняващ еврейската държава в геноцид, във връзка с войната ѝ в Газа, пише в заглавие в. „Гардиън“.

В Хага днес се открива съдебно заседание за войната в Газа, като Международният съд ще изслушва аргументи, според които Израел извършва геноцид в палестинската територия.

Южна Африка, която е завела делото, иска от съда на ООН да предприеме незабавни действия, „за да предотврати по-нататъшно, тежко и непоправимо увреждане на правата на палестинския народ съгласно Конвенцията за борба с престъплението геноцид, която продължава да се нарушава безнаказано“.

Това се случва в момент, когато израелската офанзива в Газа - започнала в отговор на атаките на Хамас срещу Израел от 7 октомври, при които палестински бойци убиха 1200 души, предимно цивилни, и взеха 240 души за заложници - продължава да нанася опустошителни щети и да взема цивилни жертви в палестинския анклав.

Според Министерството на здравеопазването на Газа от 7 октомври насам Израел е убил повече от 23 000 палестинци в анклава, като се смята, че около 70 процента от жертвите са жени и деца. Агенцията на ООН за подпомагане на палестинците (UNRWA) изчисли, че 1,9 милиона души са били вътрешно разселени от войната в Газа - близо 85 процента от населението - а десетки хиляди сгради са били разрушени.

В исковата молба от 84 страници до Международния съд за започване на съдебна процедура Южна Африка заявява: „Действията и бездействията на Израел, на които се основава искът на Южна Африка, са геноцидни по своя характер, тъй като имат за цел да доведат до унищожаването на значителна част от палестинската национална, расова и етническа група."

Делата за геноцид, които са известни с това, че трудно се доказват, могат да отнемат години за разрешаване, но Южна Африка иска от съда бързо да приложи „временни мерки“ и да „нареди на Израел да прекрати убийствата и причиняването на сериозни психически и телесни увреждания на палестинците в Газа“, посочва „Гардиън“. В исковата молба се казва също, че Израел трябва да спре умишлено да създава условия, насочени към това да доведат до унищожаването на палестинците като етническа група, да му бъде наредено да предотврати и накаже подстрекаването към геноцид и да спре ограниченията върху хуманитарната помощ, както и заповедите за евакуация.

Израел реагира гневно след подаването на исковата молба, като я нарече „неоснователна“ и „долна клевета“. Израел твърди, че действа при самозащита, за да защити израелците, като унищожи „Хамас“. Най-големият поддръжник на еврейската държава, САЩ, също определиха делото като „неоснователно“.

Преди делото израелският премиер Бенямин Нетаняху публикува видеоклип, в който казва, че Израел се бори с „Хамас“, а не с палестинското население, и действа в пълно съответствие с международното право. „Израел няма намерение да окупира за постоянно Газа или да разселва цивилното ѝ население“, допълни той.

Извън съда и двете страни ще се опитат да спечелят битката за общественото мнение, посочва „Гардиън“. Израел организира серия от събития в Хага, включително мирно шествие тази сутрин, когато Южна Африка се подготвя да представи исковата си молба, изложби за израелските заложници, които все още са държани от „Хамас“, и интервюта с роднини на заложници.

Вчера Южна Африка съобщи, че в делегацията ѝ ще участва бившият лидер на британската Лейбъристка партия Джереми Корбин, който е дългогодишен поддръжник на палестинската кауза, но при чието ръководство британската опозиция беше обвинявана в антисемитизъм.

Управляващата в Южна Африка партия Африкански национален конгрес (АНК) отдавна сравнява отношението на Израел към палестинците с това на африканерите към чернокожите южноафриканци по време на апартейда.

Организацията за ислямско сътрудничество (ОИС), в която членуват 57 държави, приветства завеждането на делото от Южна Африка, а отделни държави също изразиха подкрепа. Вицепремиерът на Белгия, Петра де Сутер, написа в Туитър, че иска страната ѝ „да предприеме действия пред Международния съд, следвайки примера на Южна Африка“.

Правните екипи на двете страни ще разполагат с еднакво време за излагане на аргументите си - приблизително три часа - като Южна Африка ще се изкаже първа още днес, а утре Израел ще отговори на обвиненията. Решението ще бъде взето на по-късна дата, но може да бъде постановено в рамките на няколко седмици.

Конвенцията за борба с престъплението геноцид, приета през 1948 г. след Втората световна война и убийството на 6 милиона евреи по време на Холокоста, определя престъплението като „действия, извършени с намерение да се унищожи изцяло или частично дадена национална, етническа, расова или религиозна група“. Деянията включват убийство на членове на групата или причиняване на сериозни телесни или психически увреждания.

Международният съд в Хага не разполага с механизми за налагане на решенията си и е възможно Израел да пренебрегне едно неблагоприятно решение, но това само би подхранило по-нататъшното международно осъждане на военната му кампания, отбелязва „Гардиън“.

 

Източник: Haskovo.NET

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини