По повод приетия в парламента на първо четене закон, свързан с отпадането на дерогацията за внос руски петрол, от Института за изследване на демокрацията коментират, че дерогацията се прекратява предсрочно, но са оставени вратички, които позволяват Лукойл да бъде компенсиран за това…
В законопроекта за предсрочното прекратяване на дерогацията от първи март 2024 г. са включени две ключови пробойни, които ще компенсират Лукойл за премахването на изключението.
Първата ще позволи на Лукойл да превърне по-големите запаси в размер на 4-5 милиона барела в горива и да ги продаде в страната и за износ, когато поиска през 2024 г.
В параграф 11 от преходните и заключителните разпоредби Агенция „Митници“ се задължава да инвентаризира количествата нефт внесени от Русия преди края на 2023 г., както и на вече преработените и складирани горива от руски произход. Съхраненият руски нефт и готови горива могат да бъдат преработени и изнесени към страни извън ЕС. Изключението важи за бензин А92 (Код: 27101241), който е с ниско октаново число и не може да се реализира директно на европейския пазар. Важно е да се отбележи, че нискооктановият бензин може да се преработи до високооктанов и да се реализира на българския пазар.
От тези преработени горива 1 милион барела вероятно ще бъдат изнесени под формата на нискооктанов бензин за открито море (в гръцки и малтийски води) ще бъдат претоварени на други танкери за продажба в САЩ, Африка и Азия.
Анализът на данните за износа на горива през 2023 г. показва, че Лукойл е изнасял предимно такива бензини към открито море (около 3,5 милион барела, на обща стойност около 300 милиона долара), без да се посочва крайна дестинация. В международни води край бреговете на Гърция и Малта продуктите са прехвърляни от един танкер на друг, като се смесват с бензини с по-високо качество и са пренасочвани към пристанища в региона и по света.
Около една трета от целия износ на руската компания е извършван именно по този начин, като поне 3 танкера са доставили горива до терминали във Флорида, Тексас и Ню Йорк, САЩ. В предишните поне 10 години не е бил осъществяван подобен износ на нискокачествени бензини чрез прехвърляне в открито море (Графика 1). Има голяма вероятност тази схема да е измислена специално за заобикаляне на забраната за износ по дерогацията.
Източник: Център за изследване на демокрацията на основа официални митнически данни
Износът на нискооктанови бензини, произведени от руски нефт, ще донесе 360 милиона долара допълнителни приходи на Лукойл през 2024 г.
Тъй като след август 2023 г. България е увеличила вноса на руски нефт успоредно с нарастващите покупки на неруски петрол (около 20% от общите количества по данни, цитирани от Министерството на икономиката), Лукойл вероятно ще е натрупал запаси от между 4 и 5 млн. барела нефт в края на годината (около месец и половина потребление на България).
По предварителна оценка на танкерните доставки до терминала Росенец, тенденцията за внос на руски нефт от януари до септември се запазва през последните месеци на 2023 г., което би означавало, че Русия ще внесе близо 43 млн. барела суров нефт на обща стойност близо 2,9 милиарда долара тази година, стойности близки до тези от 2022 г., въпреки наложената забрана за износ към европейския пазар и свитите продажби на горива в чужбина.
Допълнителните (натрупани като запаси) количества, могат да бъдат преработени в бензини и след това изнесени на световния пазар през 2024 г. според предвидената в проектозакона възможност за износ. Това би осигурило на Лукойл приходи на стойност над 360 млн. долара.
Разрешаването на Лукойл да продължи износа на преработени продукти от руски нефт е в пряко противоречие с декларираната политическа цел да се намалят цените на горивата на вътрешния пазар. Ако Лукойл не може да изнася горива от руски нефт извън страната, компанията ще е принудена да ги продаде само на вътрешния пазар. Това би увеличило предлагането на пазара и довело до спад в цените, което е декларираната политическа цел на дерогацията.
Втората вратичка в законопроекта е липсата на ограничение за внос на руски суров нефт между 1-ви януари и 1-ви март на цени над 60 долара за барел. Ако приемем, че Лукойл ще внесе около 3,5 милиона барела руски нефт през първите два месеца на новата година, то компанията ще генерира допълнителни данъчни приходи за Кремъл от около 168 милиона долара само от експортни такси.
Таванът върху цената на руския нефт, който се продава по море, цели да ограничи приходите на Русия от търговията с нефт. Дерогацията за България не забранява изрично покупката на руски нефт над тази цена, но Европейската комисия не смята, че изключението следва да се използва за увеличаване на приходите на Кремъл, а само в случай, че е застрашена сигурността на доставките за България.
Източник: Център за изследване на демокрацията на основа официални митнически данни; *По предварителна оценка на основата на средните равнища за август, септември, октомври и до средата на ноември вносът на руски нефт ще достигне около 42,81 млн. барела за 2023 г., което възлиза на 2,9 милиарда долара приходи за Русия от износа на петрол за България.
Ефектът от съществуването на тези две пробойни в проектозакона е не само компенсирането на Лукойл от предсрочното прекратяване на дерогацията, но и създаване на рискове за ощетяване на бюджета на страната.
Вносът над тавана през втората половина на 2023 г. заличава свръхпечалбата на Лукойл, основана на по-евтината суровина преди август 2023 г.
Тъй като средната цена на вноса на руски суров петрол след август 2023 г. се повишава, за да достигне паритет с цената на алтернативните суровини, окончателната годишна печалба на Лукойл за 2023 г. ще се свие значително от размера на предварително обявената печалба, върху която е дължан и авансово внесен данък. По този начин България най-вероятно ще трябва да възстанови авансовото плащане на данъци в размер на 400 милиона лева на руската компания през следващата година.
Какво следва
Народното събрание трябва да прекрати всички изключения за вноса и износа на петрол и нефтени продукти с руски произход, за да се спре притока на ресурси към Кремъл. В законопроекта трябва да се премахне параграф 11, което ще ограничи приходите от износни мита от продажбата на нефт за Русия.
Освен това законопроектът следва да включи изрична забрана за внос на суров нефт от Русия при цени над тавана от 60 долара за барел. Колкото по-скоро бъде отменено това изключение от европейското право, толкова по-бързо Европа и България ще затворят най-очевидната пробойна в санкционния режим.
Източник: Център за изследване на демокрацията на основа официални митнически данни
До момента
В периода след август 2023 г. България е позволила на Русия да внася суров нефт на средни цени, значително по-високи от петролния таван от 60 долара, наложен от страните от ЕС и Г7, достигащи над 85 долара за барел. Освен това през същия период България е внесла с 50% повече суров нефт от Русия (до 4 млн. барела средно месечно), отколкото средно между февруари и юни 2023 г. По този начин Кремъл е получил само от износни мита и данъци върху добития и продаден нефт поне половин милиард долара допълнителни данъчни приходи от износа си за България.
Общите данъчни постъпления на Русия от влизането в сила на дерогацията за България от Регламент 833, възлизат на повече от 1,5 млрд, което представлява 3% от общите годишни приходи в бюджета на Русия от продажбата на петрол. Дерогацията за България е позволена, за да се внася по-евтин суров нефт и да се гарантира сигурността на доставките и така да се поддържат ниски вътрешни цени на горивата за населението.
Реалността е, че България внася все по-скъп руски нефт, а цените на горивата преди данъци и акцизи на българския пазар не се различава от средните в Европейския съюз.