В по-голямата част от страната месец май 2023 г. започва с предимно слънчево и топло, сочат на данните на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) за изминалия месец, публикувани днес.
На 3-4.V и на 8-9.V, под влияние на преминаващи южно от страната средиземноморски циклони, е облачно на много места с валежи от дъжд, в планините – от сняг. Температурите се понижават, по-значително – в края на периода.
В началото на второто десетдневие е предимно слънчево. В сутрешните часове в Добруджа, където вятърът стихва, минималните температури се понижават до 0 °C и се образува слана. На 12 и 13.V, по топъл фронт, на места в Западна България има слаби валежи от дъжд. На 14-15.V, в предната част на африкански циклон, се пренасят по-топли, но влажни въздушни маси и на много места има валежи от дъжд. След временно отслабване и спиране на валежите, на 17-18.V отново на много места има валежи с гръмотевични бури, на места – значителни. На 17 май поройни дъждове наводниха улици в Ловеч и Правец и причиниха материални щети на автомобили и приземни етажи на къщи. В края на десетдневието, под влияние на нов африкански циклон, отново има валежи, в Северна България – с гръмотевици.
През последното десетдневие на месец май въздушната маса е неустойчива. Над по-голямата част от страната, главно следобед и до полунощ, се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на много места има краткотрайни, интензивни валежи с гръмотевици. Има и градушки. На 27-28.V, когато през страната преминава фронтална система, явленията продължават и през нощните часове. Температурите са по-ниски от обичайните за третото десетдневие от май.
Фигура 1. Средна месечна температура (°C), месец май 2023 г.
Фигура 2. Отклонение на средната месечна температура от климатичната норма (°C), месец май 2023 г.
Месец май е относително студен или с температури близки до климатичната норма. Средните месечни температури имат отклонение от нормата между 3 и +0,3 °C. Това е най-студеният месец май от 2005 г. насам. Най-високата измерена температура е 29,9 °C в Русе на 25.V, а най-ниската – -0,2 °C в Добрич на 11.V. Месечните суми на валежите са около климатичната норма, но в широки граници – между 13 и 181% от нормата. Най-голямото измерено 24-часово количество валеж е 56,7 mm в с. Балван, обл. Велико Търново, на 30.V.
Фигура 3. Месечно количество валеж (мм), месец май 2023 г.
Фигура 4. Месечно количество валеж като процент от климатичната норма, месец май 2023 г.
Агрометеорологични условия
Регистрираните интензивни валежи и градушки през третото десетдневие на май (Враца, Монтана, Павликени, Силистра, Софийското поле, Хасково, района на Ямбол, Сливен, Карнобат) причиниха механични повреди по пролетните култури и овошките и полягане при есенните култури. Честите валежи през десетдневието бяха причина за развитие на късно кафяво гниене при по-ранните сортове череши (агростанция Николаево), сиво гниене по ягодите, септориоза и фузариоза по пшеницата и др.
Хидрологична обстановка
През по-голямата част от изминалия месец реките в страната бяха с водни количества около и над праговете за средни води и около праговете за високи води. В резултат на валежи в периодите 8-10.V, 15-18.V и 25-31.V са регистрирани повишения на нивата на наблюдаваните реките в страната. Значителни повишения са регистрирани в периода 17-18.V във водосбора на р. Огоста (до 133 cm при с. Гаврил Геново) и в периода 29-31.V във водосборите на р. Осъм (до 207 cm при с. Изгрев), р. Янтра (до 327 cm при гр. Велико Търново) и р. Русенски Лом (до 134 cm при с. Божичен). В резултат на интензивни валежи на 13.V са регистрирани поройни наводнения в гр. Правец, гр. Ловеч и гр. Благоевград и на 29.V в с. Ореш (общ. Свищов) и гр. Хасково и на 30.V в гр. Дряново.
Кратка месечна справка за времето през изтеклия месец се публикува на http://www.meteo.bg/bg/mesetsAnaliz .
На http://www.meteo.bg/bg/minalMesets се публикуват карти на средната месечна температура и нейното отклонение от климатичната норма, както и на месечното количество валеж като абсолютна стойност и като отклонение от климатичната норма за изтеклия месец.
Информацията е на базата на оперативни данни на НИМХ и направените изводи не са окончателни. НИМХ публикува пълен Месечен хидрометеорологичен бюлетин с информация и верифицирани данни за изтеклия месец в периода между 17 и 25-то число на текущия месец.