Като втора проява от Месеца на Испания в Кърджали днес в СУ „Петко Рачов Славейков“ се проведе тържество, посветено на творчеството на Мигел де Сервантес. То протече като своеобразен рецитал и маскарад на костюми, представящи най-известните герои на писателя – Дон Кихот, Дулсинея и Санчо Панса.
Гости на проявата бяха Венета Бошняшка – старши експерт и Емине Вели – младши експерт в дирекция „Хуманитарни дейности“ в Община Кърджали.
Гостите заедно с директора Милко Багдасаров и заместник-директора Маргарита Демирева формираха жури, което да оцени кои са най-сполучливите герои на Сервантес.
Тържеството започна с темпераментен испански танц – дебют на танцовия състав, воден от учителката Невена Ангелова. Продължи с рецитали на откъси от безсмъртната творба на Сервантес, представящи съветите на Дон Кихот към Санчо Панса, както и трактовката на свободата като понятие. Рециталите изпълниха ученици от 11-те класове, които изучават испански език, подготвени от преподавателите Марияна Янева и Магдалена Дичева.
И в един момент героите на Сервантес „оживяха“. Стартира конкурсът за най-добър костюм на испански литературен герой. На сцената се появи пъстра група от Дон Кихотовци, Дулсинеи и Санчо Пансовци. Различни интерпретации, всевъзможни материали за направата на костюми, цветове и приумици допълниха представата на присъстващите за богатите образи от познатия роман.
В крайна сметка журито определи победители, но всъщност всички участници получиха награди и грамоти с финансовата подкрепа на Община Кърджали – домакин на всички дейности в Месеца на Испания.
Първо място за костюм на Дулсинея спечели Мирай Сюлейман от 6“ж“ клас, на Дон Кихот - Никола Атанасов от 10“в“ клас, а на Санчо Панса – Алекс Муканов от 10“б“ клас. На вторите места в трите категории се класираха съответно Рая Карамилева от 10“в“, Дениз Ахмед и Емре Шабан – и двамата от 8“б“. Трето място заеха съответно Михаела Карапеткова от 5“а“, Тодор Огнянов от 11“а“ и Емре Хасан от 8“а“ клас. Двойката Мирай Сюлейман и Кирил Андреев от 6“ж“ грабна първото място с темпераментното поднасяне на цвете, а Рая Карамилева и Никола Атанасов се класираха на второ с изваждане от леген на костюм на славейковско бухалче и поставяне върху одеждите на Дон Кихот.