От х:

Днес в x:

Дефицит от 3% от БВП не е възможен без приходни мерки, обяви Росица Велкова

"При явна липса на парламентарна подкрепа за обявените от служебното правителство промени в данъчното законодателство, внасянето в НС на бюджет с дефицит от 3 на сто е с предизвестен край и само ще бъде изгубено ценно парламентарно време, за да бъдат отхвърлени предложените промени в данъчните закони. Затова след проведени предварителни разговори и анализ, служебното правителство реши да бъде внесен проект на Закон за държавния бюджет за 2023 г., разработен на база действащото законодателство, включително с ефектите от законодателните промени от 44-ото, 46-ото и най-вече от 47-ото и 48-ото Народно събрание". Това коментира министърът на финансите Росица Велкова в интервю за "Капитал". Резюме от интервюто е публикувано на сайта на Министерството на финансите. 

Росица Велкова допълва, че в актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2023-2025 г. са предложени редица приходни и разходни мерки със съответния фискален ефект, които, ако срещнат парламентарна подкрепа, биха могли да спомогнат за привеждането на дефицита в рамките на 3-процентното ограничение.

На въпрос може ли депутатите в парламента да променят салдото, записано в законопроекта на бюджет, внесен от Министерския съвет, финансовият министър отговаря, че Законът за публичните финанси ограничава възможността народните представители да правят предложения по законопроекта за бюджета при нарушаване на предложеното от Министерския съвет бюджетно салдо. При разглеждане на законопроектите на второ гласуване обаче те не са ограничени да предлагат и да приемат промени по бюджета, които да влияят на салдото на приетия на първо гласуване законопроект.

Министър Велкова отново е категорична, че не е възможно да се постигне дефицит от 3 на сто от БВП без приемането на приходни и разходни мерки. "Не бих предложила намаляване на разходи, защото за някои от тях вече са достигнати определени нива и ограничаването им може да доведе до социално напрежение, до забавяне на растежа на икономиката, както и до неусвояване на европейски средства. Съкращаване на персонал в администрацията е политика, която следва да се предприеме от редовно правителство, но ефектът от подобно действие няма да настъпи през 2023 г., дори ще доведе до допълнително натоварване на бюджетните разходи в 2023 г., тъй като следва да бъдат изплатени редица обезщетения. В частта на разходите бих предложила отлагане във времето на някои плащания", казва министърът.   

Ако не бъде приет до 10 юни Закон за бюджета, би могло да се продължи действието за известен период на т.нар. удължителен закон, за да не се ограничи финансирането на разходи до неприемливи за обществото и бизнеса размери.

"При условие, че не се овладее бюджетният дефицит заедно с инфлацията, не може да се очаква приемането ни в еврозоната. Затова считам, че трябва да се положат усилия от евроатлантическите парламентарно представени партии за провеждане на разумна фискална политика, която същевременно е и инструмент и за овладяване на инфлацията", предупреждава финансовият министър.

 Днес служебното правителство приема предложения от МФ проектобюджет за 2023 година. В проекта е заложен дефицит от 6,4 на сто от БВП.  

Източник: БТА

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини