Прокуратурата повдигна две обвинения на мъжа и жената, задържани край Пловдив, за трафик на мигранти в линейка. В хода на продължаващото разследване е станало ясно, че автомобилът, въпреки че е бил препродаден два пъти, все още е с регистрация като кола за специален превоз. С нея 23-мата мигранти е трябвало да стигнат до българо-сръбската граница, но опитът им бил осуетен от полицията.
Линейката, с която 23-мата мигранти били превозвани по автомагистрала „Тракия“ тази година е сменила собствеността си три пъти с две продажби. От прокуратурата са изненадани как по талон и регистрация автомобилът все още се води специален превоз.
"ЦСМП София са прехвърлили собствеността върху тази линейна на едно дружество от София, което се занимава с продажба на автомобили. Това дружество е прехвърлило автомобила на трето дружество също от град София, което няма предмет извършването на мед услуги или бърза помощ, въпреки това продължава да е със специален статут", каза Петър Петров - районен прокурор на Пловдив.
Разследващите издирват собственика на едноличното дружество, което е последен притежател на линейката.
Задържаният за 72 часа мъж, който е управлявал спешния автомобил при кратката гонка с полицията е осъждан за шофиране с алкохол и е без свидетелство за правоуправление.
"Мъжът е осъждан 4 пъти, като не е реабилитиран", каза Петър Петров.
В опита си за бягство трафикантите слезли от скоростния път като създали опасна ситуация.
"Изключително рискована рязка маневра във разклона за село Труд, към Карловско шосе на линейката, още известно преследване с участието на втори полицейски автомобил, в крайна сметка се стига до залавянето на двамата", каза Атанас Илиев – заместник-районен прокурор на Пловдив.
Мигрантите, сред които и трима непълнолетни са били разпитани, а след това настанени в добро здравословно състояние в бежанския център в Любимец. В показанията си те разказали, че платили на каналджиите, за да преминат през България и да стигнат до Европа.
"Всеки е платил различна сума - по около 5 000 евро", каза Петър Петров.
Засега мъжът и жената, задържани за трафика на бежанци от Афганистан, отказват да дадат обяснения. Ако бъдат признати за виновни, ги грози затвор до 6 години и глоба до 20 хиляди лева.