Водното растение Гренландия, което се води като критично застрашен вид в Червената книга на България, е открито в коритото на чешма край тополовградското село Мрамор
Находката е регистрирана при експедицията за отчитане на биоразнообразието в чешми и малки водоеми в Сакар с участието на д-р Емилия Вачева от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания и Росен Василев от Българска фондация Биоразнообразие съобщиха от общинската администрация на Тополовград.
Гренландията е многогодишно водно растение, което се опрашва от вятъра. Като представител на семейство Раждавецови, тя има много важна роля за водните екосистеми. В миналото този вид е бил изключително широко разпространен. В последните години обаче се счита за изчезнал от повечето места, в които се е срещал в миналото, а единствените му известни находища у нас са в Сакар.
По време на експедицията са открити и други ценни и интересни представители на флората и фауната. Във временен водоем близо до вр. Вишеград са намерени няколко гребенисти тритони на Буреш, а в чешма край с. Черепово – от вида малък тритон. Наблюдавани са и източна дървесница, жълтокоремна бумка и голяма водна жаба.
Това многообразие от видове обаче е под заплаха, защото част от чешмите и язовирите в община Тополовград са почти или напълно пресъхнали.
Темата за опазването и възстановяването им ще бъде фокус на проектът „Микро влажни зони – извор на живот за дивата природа и хората”, тя е поставена вече и пред местните власти.