Външните министри на страните от Евросъюза обсъждат в Люксембург осигуряването на допълнителни боеприпаси за Украйна. Министърът на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба ще участва в срещата чрез видеоконферентна връзка. Министрите ще започнат обсъждането и на следващ пакет санкции срещу Русия, но окончателно решение за това не се очаква днес.
В същото време анализ на Стокхолмския международен институт за изследване на мира показа, че военните разходи в глобален мащаб са се увеличили рекордно - 3,7% през изминалата година и реалното им измерение е над 2,2 трилиона долара. Основната причина за това е руската инвазия в Украйна. Според експертите военните бюджети в Европа са най-високи от времето на Студената война.
Европейските военни разходи са скочили с 13% миналата година. Очаквано - най-големи са харчовете в тази област на Украйна и Русия. Докладът показва, че само Киев през 2022 година в увеличил бюджета на сектора с 640%. В Москва харчат повече за армия, оръжие и военни действия с около 9,2% повече. Експертите обаче уточняват, че данните за Русия са спорни, защото след началото на конфликта Кремъл и военното министерство избягва да разкриват подобна чувствителна информация. Много други държави от Стария континент подсилват военните си бюджети и в дългосрочен план обмислят още по-голямо разширяване на финансовата рамка на сектора. Особено видима е тази тенденция в Централна и Западна Европа. Освен ръст на военните разходи се наблюдава и по-голям внос на оръжия.
"В някои държави и региони, особено е Европа, виждаме съществено увеличение на вноса на оръжия през последните пет години, в сравнение с предишните пет", заяви Питър Уизмън, старши изследовател в SIPRI.
Според института военната помощ за Украйна от САЩ възлиза на 2,3 процента от общите американски военни разходи за 2022 г. Въпреки че САЩ имат най-високите в света военни разходи, в реално изражение те са нараснали малко.
"До 2022 година Украйна е била сред държавите, които получават малко оръжие. Сега обаче повечето държави от Европа, както и Съединените щати, захранват страната с боеприпаси, и Украйна вече е един от най-значимите получатели на оръжие", заяви Питър Уизмън, старши изследовател в SIPRI.
Изводите на експертите са, че на база бюджетни планове и военни разходи през 2022 г. Русия плаща по-висока от очакваното цена за войната в Украйна.