Международен екип от учени откри, че действието на един-единствен ген е единственото нещо, което позволява на жените да останат жени и да не придобият мъжки черти, включително тестиси, брада и мустаци, съобщи БТА, позовавайки се на в. "Таймс" и в. "Дейли телеграф".
Генетиците установиха, че тялото води постоянна борба да остане или мъжко, или женско, а потискането на въпросния ген може да промени пола. Когато генът бил изкуствено "изключен" у възрастни женски мишки, яйчниците им бавно се превърнали в тестиси, които започнали да отделят тестостерон като у здрави мъжки мишки.
Изненадващите изводи опровергават общоприетото схващане, че полът се определя преди раждането от хромозомите X и Y и не се променя през живота. Генът, който бил изключен у женските мишки, се нарича FOXL2. Той се намира върху неполова хромозома, която имат и мъжете, и жените.
Учените предполагат, че същият ефект може да бъде предизвикан и у хора. Робин Лъвъл-Бадж от британския Национален институт за медицински изследвания заедно с колеги от Европейската лаборатория по молекулярна биология, ръководени от проф. Матиас Трейер от Кьолнския университет в Германия, установили, че FOXL2 е във връзка с друг ген, наречен SOX9, който обикновено е активен само у мъжете. Когато единият ген е включен, другият автоматично се изключва.
През първите няколко дни от развитието на момчетата се включва SOX9 и това изключва FOXL2, докато мъжът е жив. Обратното става при жените. У тях първо се включва FOXL2.
Откритието, че макар и отчасти, полът зависи от конкурентното действие на гени, които имат и мъжете, и жените, показва, че полът може да се управлява по-лесно, отколкото се смяташе досега.
Резултатите от изследването могат да доведат до нови методи за лечение на някои полови разстройства у деца, на ранната менопауза у жени и дори на нехирургични промени на пола.