Малко по-възрастното поколение си спомня добре за къщите с табела „Образцов хигиеничен дом“. И днешните млади хора също могат да видят тези похвалващи надписи на някои от домовете от близкото минало, леко обгърнати вече от ръждата, но все така гордо стоящи на входните врати.
За тези табели историкът от Регионалния исторически музей в Хасково д-р Веселина Узунова припомня, че са поставяни по инициатива на общината, свързана с хигиенизирането на града.
Всеизвестен факт е, че навремето всеки дом е бил със септична яма, която никой не почиствал, нямало такава практика.
Затова се издава министерско постановление за хигиенизирането и то се налага заради пламналите през 50-те години на миналия век епидемии в страната, включително и в Хасково.
Който изпълнел това нареждане за почистване на септичната яма и поддръжка на тоалетната си, главният архитект на Хасково по това време Димитър Дяков му давал табелка „Образцов хигиеничен дом“.
По това време в Хасково върлували дизентерия, дифтерия и туберкулоза, имало масово глисти и въшки. Екипи от болницата минавали редовно на проверка по къщите съвместно със служители от Санитарно-епидемиологична станция към общината. Проверявали дали е чисто по дворовете, а не толкова колко са подредени и разкрасени те, добавя д-р Узунова.
За да се справи с мръсотията и града да придобие малко по-приветлив вид, местната управа поставила и първите кофи за боклук, като с това се слага началото на практиката в Хасково за общественото събиране на сметта.
До този момент всеки хвърлял боклука си на улицата, където рядко се правила оборка. През 40-те години имало и трудова повинност и хората, които попадали в тези бригади, с каруци събирали уличния боклук, който ставал буквално на камари, особено след пазарен ден. Преди да се сложат кофите за боклук, докато да бъдат прибрани от улицата, обикновено мръсотиите отивали към реката.
През 50-те години на миналия век като част от акцията за по-чисто Хасково са сложени и обществени плювалници. Плюенето по улиците било забранено с наредба и всеки нарушител подлежал на глоба.
В някои части на града, като улица „Кавала“и „Тимок“ и днес могат да се видят къщи с табели „Образцов хигиеничен дом“.
А в РИМ-Хасково пазят освен табели, свързани с хигиенизирането, и такива, които са били поставяни на работното място с цел да се напомня за спазването на дисциплината и отговорността на работниците.
Красимира Славова
предлагам
Ромул и Рем