Редица са факторите, които влияят на здравето на сърцето ни. Сред тях са генетика, ниво на физическа активност и тютюнопушене - всички те имат пряко отношение към холестерола, кръвното налягане и нивото ни на енергия. Освен със спорт, за здравето на сърцето си можем да се грижим и със здравословно хранене.
За Well and Good американският кардиолог Лонг Цао споделя седем храни, които се отразяват особено благоприятно на сърцето ни.
Листни зеленчуци
В тази категория попадат кейл и спанак. В тях се съдържат витамин А, витамин С и витамин К, фолат, витамини от група В и омега-3 мастни киселини, които са полезни не само за сърцето, но и за цялостното ни здраве.
Витамин К обаче по-специално се грижи за сърцето ни като подпомага правилното съсирване на кръвта. Витамините от група В пък поддържат здрава и нервната ни система. А за омега-3 мастните киселини се знае, че помагат за намаляването на количеството нездравословни мазнини в тялото.
Авокадо
Освен че е известно със съдържанието си на здравословни мазнини, в авокадото има и много микроелементи, които са полезни за сърдечно-съдовата система. Сред тях са витамини C, E, K, B6, рибофлавин, ниацин, фолат, магнезий и калий.
Всички те спомагат за по-добър кръвен поток и това е доказано в проучване от миналата година. Резултатите показват, че консумирането на две или повече порции авокадо на седмица се свързва с 16% по-нисък риск от сърдечно-съдови заболявания и 21% по-нисък риск от коронарна болест.
Ябълка
Този плод помага за понижаването на кръвното налягане, отчасти заради фибрите, които съдържа. Освен това ябълките са богати на витамин С, витамин К и минералите мед и калий.
Горски плодове
Те са богати не само на витамин С, но и на голямо количество антиоксиданти, които помагат в борбата с рака и минимизират възпалението на съдове в тялото ни. Около 100 грама на ден горски плодове са ни напълно достатъчни, като можем да им се насладим самостоятелно или пък в плодова салата или смути.
Риба
Това е единствената храна от списъка на доктор Цао, която не е на растителна основа. Но рибата определено си заслужава да бъде сред седемте полезни за сърцето храни, тъй като е добър източник на протеини, здравословни мазнини, омега-3 , B12 и селен.
Консумирането на риба освен че може да повлияе положително на сърдечно-съдовото здраве, може да ни помогне и в поддържането на здравословно тегло.
Нахут
Понеже е богат източник на витамини, минерали и фибри, нахутът има различни ползи за здравето, сред които са подобряването на храносмилането и намаляването на риска от сърдечни заболявания.
В него има и задоволително количество протеини, така че можем спокойно да си го хапваме самостоятелно, в салата или пък под формата на хумус.
Ядки
Доказано е, че хранителният режим, който включва ядки, може да спомогне за по-стабилно кръвно налягане, за намаляване на възпалението, свързано със сърдечни заболявания, както и за по-ниския риск от образуване на кръвни съсиреци, които могат да доведат до инфаркти и инсулти.