От х:

Днес в x:

Какво показват изтеклите секретни документи - коментари в американски и британски издания

Публикуваните от в. "Ню Йорк таймс" в края на миналата седмица съобщения, че Пентагонът се опитва да открие източника на изтеклите секретни документи, в които подробно се описва стратегията на САЩ и НАТО за подкрепа на Украйна срещу руското нашествие, споделени в социалните мрежи, е сред водещите теми в днешния американски и британски печат.

Американският в. "Вашингтон пост" отбелязва, че в събота, когато американските служители и техните чуждестранни съюзници се опитваха да разберат как десетки секретни разузнавателни документи са се озовали в интернет, те бяха изумени - и на моменти вбесени - от необичайния обхват на подробностите, които файловете разкриваха за това как САЩ шпионират както приятели, така и врагове.

Документите, които изглежда поне отчасти идват от Пентагона и са обозначени като строго секретни, предлагат тактическа информация за войната в Украйна, включително за бойните възможности на страната. Според един от служителите на министерството на отбраната много от документите изглежда са били подготвени през зимата за генерал Марк Мили, председател на Съвета на началник-щабовете на САЩ, и други висши американски военни, но са били достъпни и за други служители и контрактори с необходимите разрешения за достъп до класифицирана информация, пише вестникът.

Други документи включват анализи на разузнавателните служби на САЩ за Русия и няколко други държави, всички базирани на информация, получена от класифицирани източници, отбелязва в. "Вашингтон пост".

Едно от най-сериозните изтичания на строго секретни документи на САЩ в най-новата история е започнало сред малка група от потребители на канал за съобщения, в който се разпространяват т. нар. мемета, шеги и расистки изказвания, посочва "Уолстрийт джърнъл".

Вестникът отбелязва, че по някое време през януари, привидно незабелязано за външния свят, анонимен член на група от десетина души започна да публикува файлове, много от тях обозначени като строго секретни, предоставящи подробности за войната в Украйна, прехванати съобщения за съюзници на САЩ, като Израел и Южна Корея, и подробности за американски пробив в руските военни планове, наред с други теми. В. "Уолстрийт джърнъл" подчертава, че нови подробности за изтичането на разузнавателна информация показват, че тя е циркулирала седмици преди да се вдигне тревога.

Британският в. "Индипендънт" обръща внимание на изявленията пред Ройтерс на американски служители, които твърдят, че Русия или проруски елементи вероятно стоят зад изтичането на класифицирани документи на Пентагона в социалните медии.

Секретните документи на Пентагона, които бяха открити в интернет форума "4чан", в "Туитър", "Телеграм" и други уебсайтове, са свързани с Украйна, Близкия изток и Китай. Изглеждаше, че в тях подробно се описва и помощта на САЩ и НАТО за Украйна, но е възможно те да са били променени или използвани като част от кампания за дезинформация, пише британският вестник.

Министерството на правосъдието на САЩ заяви, че разследва изтичането на информация, за което първи съобщи в. "Ню Йорк таймс". Файловете са включвали секретни слайдове от презентация на брифинг за Китай, за военния театър в Индийско-тихоокеанския регион и подробности за Близкия изток и тероризма, наред с други неща. Един от изтеклите документи се състоеше от карта, за която се твърдеше, че показва състоянието на бойните действия, които в момента се водят в източния украински град Бахмут, пише в. "Индипендънт".

Според в. "Ню Йорк пост" други документи включват позиции на украинската противовъздушна отбрана, номера на бойната техника и карти на бойната обстановка в Харков и Южна Украйна.

Както заяви пред в. "Ню Йорк таймс" високопоставен служител на разузнаването, изтичането на информация е "кошмар" за т. нар. разузнавателен алианс "Пет очи", в който влизат САЩ, Великобритания, Австралия, Нова Зеландия и Канада.

Публикувани са и най-малко пет снимки на слайдове и карти, като три от снимките са обозначени като "секретни", а една - като "строго секретна", според "Ню Йорк пост".

От изтеклата информация от Пентагона става ясно, че противовъздушната отбрана на Украйна скоро може да изчерпи ракетите си, коментира британският в. "Гардиън". До няколко седмици съществува опасност да се изчерпят ракетите и боеприпасите за противовъздушната отбрана на Украйна, докато американските служители в областта на отбраната се надпреварват да проследяват как файловете са станали обществено достояние, пише вестникът.

В един от документите, с дата 23 февруари и обозначен като "секретен", подробно се описва как украинските системи за противовъздушна отбрана С-300 от съветската епоха ще бъдат изчерпани до 2 май при сегашния темп на използване. Не е ясно дали темпът на използване се е променил оттогава.

"Гардиън" отбелязва също, че автентичността на документите на Пентагона не е проверена. В изявление от вчера Пентагонът заяви, че проверява валидността на фотографираните документи, които "изглежда съдържат чувствителни и строго секретни материали", съобщава вестникът.

Подобни опасения изразява и в. "Уолстрийт джърнъл", посочвайки, че Русия може да постигне отдавнашната си цел за въздушно превъзходство в украинското небе още през май, тъй като в Украйна липсват противовъздушни ракети според изтеклите в социалните мрежи предполагаеми презентации на Пентагона. Киев изчерпва последните си запаси от ракети С-300, което прави възможно за Русия да постигне превъзходство във въздуха, отбелязва американското издание.

Със системите за противовъздушна отбрана "Бук", на които Украйна разчита заедно с "С-300", за да защити жизненоважни обекти от руската въздушна мощ, може да има трудности още към средата на април, съобщава в. "Ню Йорк Таймс", а противовъздушната отбрана, която защитава войските на фронтовата линия, може да бъде сведена до минимум до 23 май.

Руските изтребители и бомбардировачи, които получават повече възможности да атакуват украинските сили, могат да се окажат голямо предизвикателство за Киев, съобщава британският в. "Таймс", като се позовава на висши военни.

Американският в. "Вашингтон пост" обръща внимание на един от изтеклите документи, според който Русия едва не е свалила британски шпионски самолет близо до Украйна. Инцидентът е станал месеци преди руски изтребител да се сблъска с американския дрон Ем Кю-9 (MQ-9) над Черно море.

Инцидентът се е случил на 29 септември край бреговете на Крим - силно укрепения украински полуостров, който Русия анексира през 2014 г. и използва за база на черноморския си флот и за нападения в други части на Украйна, съобщава вестникът.

Според "Вашингтон пост" този инцидент подчертава баланса, който западните военни се опитват да поддържат, докато се опитват да помагат на украинската армия и да събират информация за войната, без да бъдат въвлечени в пряк конфликт с Москва. Руските официални лица се опитват да представят страните от НАТО като агресори, докато САЩ и техните съюзници заявяват, че подкрепят Украйна, но не са във война с Русия. Съгласно договора на НАТО, ако член на военния съюз стане жертва на въоръжено нападение, членовете на алианса ще го смятат за нападение срещу всички и ще отговорят колективно, коментира вестникът.

В. "Вашингтон таймс" обръща внимание на факта, че след изтичането на секретни документи Южна Корея може да повдигне обвинения в шпионаж пред САЩ. Южнокорейски официални лица заявиха в неделя, че "ще изготвят съответния отговор" след разкритията, че Вашингтон изглежда е шпионирал своя близък съюзник, събирайки разузнавателни данни, свързани с вътрешните дебати в Южна Корея относно продажбата на оръжия на САЩ, както и с опасенията на Сеул, че тези оръжия в крайна сметка ще се окажат в Украйна. Длъжностни лица в Сеул заявиха, че ще повдигнат въпроса за предполагаемия шпионаж, който излезе наяве след изтичането на поверителните документи, пред американските си колеги, пише вестникът.

Източник: БТА

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини