Министърът на енергетиката Росен Христов поиска санкции срещу страните, употребяващие големи количества газ от Русия, както и тези, които все още имат компании, работещи на руска територия.
Това коментира той пред БТА във връзка с думи на германския министър на икономиката Роберт Хабек, който настоява за санкции на страните, все още използващи руско ядрено гориво. Унгария, България, Словакия и Чехия, но също и Франция, използват руски горивни елементи за своите ядрени мощности. Освен доставка на горивни елементи, услугите на "Росатом" за тях включват погребване на радиоактивни отпадъци, припомни днес германската информационна агенция ДПА.
През февруари президентът Румен Радев заяви, че България ще наложи вето върху евентуални европейски санкции върху ядреното гориво от Русия
Според Христов изказването на Хабек е политическо и е крайно неприемливо за България. То бе направено след двудневно посещение в Киев.
"Това си е право на всеки министър, но ако вземем предвид търговския обмен на България с Русия и този на Германия с Русия, ще видите, че разликата е в пъти по-голяма", заяви Христов.
Той посочи, че ако се говори за приходи на Русия от други държави, със сигурност Германия е платила много повече. Освен това германските компании, които останали на територията на Русия, са едни от последните, които все още функционират там.
"Ако говорим за санкции, може да говорим в много по-широк спектър и основната засегната страна ще бъде Германия", заяви Росен Христов.
По повод среща вчера с френската енергийна компания EDF, Росен Христов информира, че с нея се работи много конструктивно. Обсъждат се варианти за широко взаимодействие в сферата на ядрената енергетика. Дискутирана е обмяна на ноу-хау, както и технически фирмата да помогне с анализите на площадката в Белене. Обсъдена е и възможността френската енергийна компания да направи предпроектно проучване, подобно на това, което "Уестингхаус" прави за 7-и и 8-и блок в Козлодуй". Според министъра трябва да се върви паралелно, за да може Народното събрание да има целия пакет от данни, което да му позволи да вземе решение за тези проекти.
Енергийният министър присъства днес на подписването на договора за разширението на газохранилището в Чирен между "Булгартрансгаз" и изпълнителя на втория лот "Ю Джи Ес Дрилинг Чирен". Целта на проекта е капацитетът на ПГХ "Чирен" да се увеличи до 1 млрд. куб. метра, при около 500 млн. куб. м в момента, чрез допълнителни сондажи.