От х:

Днес в x:

Ако до утре фармацевтите и НЗОК не постигнат съгласие, от 1 април аптеките ще отпускат реимбурсирани лекарства, само ако пациентът си ги плати

Ако до утре фармацевтите и НЗОК не постигнат съгласие, от 1 април аптеките няма да отпускат напълно или частично платени лекарства, освен ако пациентът не си ги плати сам. Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз, коментира пред журналисти тази ситуация, тъй като преговорите между БФС и НЗОК спряха заради нови предложения на НЗОК, които са неприемливи за фармацевтите. Маринов участва в конференция, посветена на иновациите в болниците и в медицинската апаратура. Ако не се подпише анекс към сега действащия договор между НЗОК и фармацевтичния съюз, НЗОК няма да има основание да заплаща на аптеките, които продават реимбурсирани медикаменти.

Преди дни от БФС изразиха позиция, в която е посочено, че няма да се съгласят да отпадне чл.17 от договора им с НЗОК, който указва, че аптеката може да отпусне по-малко от предписаното количество лекарство, ако пациентът изрази желание и съгласие. От НЗОК настояват тази възможност да отпадне, за да се спазва стриктно изписаната от лекар терапия.

От БФС настояват действието на сегашния договор да бъде удължено до края на април, а от НЗОК настояват да бъде удължен до края на май. Маринов допълни, че становището им е изпратено до премиера, до министъра на здравеопазването, до Надзорния съвет на НЗОК и до и.д. управителя на НЗОК, но засега няма разговори с никого.

Маринов припомни, че съсловната организация не е съгласна с друго предложение на НЗОК, според което ще трябва да подават данни за верифицираните от тях лекарства и към НЗОК. Сега те подават тези данни към системата за верифициране. По думите на Маринов НЗОК има право на достъп до данните от тази система и не е нужно фармацевтите да бъдат натоварвани и с тази дейност. 

В отговор на въпрос защо половината от аптеките верифицират лекарствата Маринов посочи, че това се дължи на липса на контрол и затова предлагат да се въведе ефективен контрол на верификацията, но не по начина, по който НЗОК го изисква. Ние предлагаме, ако аптеката не верифицира лекарствен продукт, НЗОК да не ѝ го плаща, посочи Маринов. Ние не сме контролен орган, за да можем да накараме всички аптеки да верифицират лекарствата, които продават, каза още Маринов. 

От НЗОК изпратиха писмо до БФС вчера, в което настояват за сключване на анекс до 31 май, като в този период преговорите между двете страни да продължат.

Терапията се уточнява и обсъжда като количество и време между лекар и пациент, в лекарския кабинет, в противен случай е опасно за пациента, каза д-р Иван Маджаров, председател на Българския лекарски съюз. По думите му възможността, която сега съществува - пациентът да поиска в аптеката да си купи по-малко количество от определен медикамент по лекарско предписание, означава, че терапията не е спазена. Трябва също така да се гарантира на пациента, че лекарствата не са фалшиви, което е възможно чрез верифицирането на медикаментите, но тази верификация в момента става формално, тъй като по-малко от половината аптеки верифицират опаковките, каза още той.

Липсата на лекарства не е проблем на лекарите или на пациентите, каза още д-р Маджаров и припомни, че преди години е разрешено на аптеките да не поддържат необходимите количества, а само колкото преценят. Това право се използва като аргумент, че липсва дадено лекарство и трябва да бъде заменено с друго, допълни д-р Маджаров.

Източник: БТА

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини