От х:

Днес в x:

Над 1,97 милиона изселени след земетресенията в Турция, жертвите са над 45 хиляди

Жертвите на разрушителните земетресения в Турция по-рано този месец вече превишават 45 хиляди души, съобщи Дирекцията за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД), цитирана от електронното издание на в. "Хюриет".

Общо 45 089 души са загинали под руините от двете земетресения на 6 февруари с магнитуд 7,7 и 7,6 по Рихтер и епицентър в окръг Кахраманмараш, Южна Турция. Над 1,97 милиона граждани са се изселили от района на трусовете.

След двете големи земетресения са регистрирани общо 11 020 вторични труса, съобщи още АФАД. 

На терен продължават да работят 6368 души персонал и над 18 000 машини - кранове, булдозери, камиони и др.

АФАД съобщи още, че са поставени 358 000 палатки, а "палаткови градове" са изградени в 332 точки в 11 окръга. "Градове от контейнери" за живеене са изградени на 162 места в 10 окръга. 

Броят на хората, които са настанени в палатки, контейнери, общежития, хотели, къщи за гости и други обекти в зоната на бедствието и извън нея, възлиза на 1 915 687 души.

1,5 млн. рискови жилища в Истанбул ще бъдат евакуирани

Турските власти планират да освободят близо 1,5 млн. жилищни сгради в Истанбул, които поради повреди и неотговарящо на стандартите строителство са под риск да пострадат при евентуално мощно земетресение, и да евакуират жителите им в по-безопасни от земетръсна гледна точка зони в мегаполиса. Това съобщи турският министър на екологията, градоустройството и климатичните промени Мурат Курум пред журналисти на конференция по координация на областните проекти. 

Разрушителните земетресения от 6 февруари с епицентър в град Кахраманмараш, Южна Турция, които причиниха смъртта на над 45 хиляди души и сринаха десетки хиляди сгради, изведоха на преден план проблемите за безопасността на сградния фонд на големите градове като Истанбул в района Мармара, където сеизмолозите отдавна прогнозират силно земетресение.

Турският министър акцентира върху процеса на градска трансформация на мегаполиса Истанбул, който по думите му трябва да бъде ускорен, за да бъде подготвен градът да посрещне предизвикателствата на природните бедствия.       

"Около 1,5 милиона сгради, които се намират в рискови квартали на Истанбул, предвиждаме да пренесем в две резервни зони, които се намират на анадолския и на европейския бряг на мегаполиса. Около 300 хиляди други се налага да се трансформират възможно най–скоро. В рамките на министерството са подготвени проекти за трансформиране на 94 хиляди единици от сградния фонд. В проектите е включено използването на нови технологии, подходящи за съответните райони", заяви турският министър.

Източник: БТА

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини