Рибарска общност в Южна Бразилия има необичаен съюзник в занаята - диви делфини, предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на изследване, публикувано в сп. "Протоколи на Американската академия на науките".
Сведенията за хора и делфини, които работят заедно, за да ловят риба, датират от хилядолетия - още от времето на Римската империя. И въпреки че историци и разказвачи са предавали човешката гледна точка, е било невъзможно да се потвърди каква полза са имали делфините - или са били използвани, преди сонарите и подводните микрофони да могат да ги проследят под вода.
В крайморския град Лагуна учени за първи път са използвали дронове, устройства за записване под вода и други инструменти, за да документират как местните хора и делфините координират действията си и се възползват взаимно от труда си. Изследователите са установили, че най-успешните хора и делфини умеят да разчитат езика на тялото едни на други.
Жителите на Лагуна си сътрудничат с диви бутилконоси делфини, за да ловят пасажи от мигриращ кефал. Това известно на местните хора сътрудничество е документирано във вестници отпреди 150 години.
"Настоящото изследване ясно показва, че както делфините, така и хората обръщат взаимно внимание на поведението си, и че морските животни дават знак кога да се хвърлят мрежите", казва биоложката Стефани Кинг от университета на Бристол, Великобритания, в придружаващ публикацията коментар.
"Това наистина е невероятно кооперативно поведение. Работейки с делфините, хората хващат повече риба, докато животните са по-успешни в търсенето на храна", допълва тя.
И делфините, и хората са високоинтелигентни и дълголетни социални животни. По отношение на риболова обаче те имат различни способности.
В мътната вода хората не могат да видят рибните пасажи. Делфините обаче използват звуци, за да ги откриват, подобно на ехолокацията при прилепите. И докато делфините насочват рибата към брега, хората влизат във водата със своите мрежи, обяснява Маурисио Кантор от университета на Орегон, САЩ, един от авторите на изследването.
"Хората изчакват делфините да сигнализират къде точно се намират рибите. Най-честият сигнал е нещо, което местните наричат "скок" или внезапно дълбоко гмуркане", продължава Кантор, който също работи и във Федералния университет на Санта Катарина, Бразилия.
Специалистите са използват сонари и подводни микрофони, за да проследят позициите на делфините и рибите, докато дронове са записвали взаимодействията отгоре. GPS устройства, прикрепени към китките на местните жители, са записвали кога те хвърлят мрежите си.