В разгара на сезона на вирусните заболявания от седмици активно се коментира проблемът с наличностите от определени лекарства в аптечната мрежа. Липсваха препарати за понижаване на температурата и овладяване на болката при деца, някои антибиотици, препарати за инхалации.
"Много от нещата се появиха, макар и в ограничени и недостатъчни количества. За първи път от 8 месеца получихме производни на хепарините. Все още липсват инжекционни форми за лечение на диабет. Суспензиите за бебета се появиха, отново в лимитирани количества", коментира пред БНР председателят на Регионалната фармацевтична колегия в Добрич Мирослава Люцканова.
Според нея в момента в аптеките могат да се намерят необходимите антибиотици и други лекарства, свързани с лечение на грип и остри респираторни заболявания.
От 3 години съществува електронна система за проследяване на наличностите на лекарства, които са в лимитирани количества – СЕСПА, припомня тя.
"Защо тя не работи, не мога да кажа. Хората смятат, че ние ги крием тези лекарства. Просто тези количества не влизат в аптеката. Изпращаме всеки ден запитване към складовете на едро. Отговорът е - не, няма го, очакваме доставка. Кога – никой не може да каже."
Вече седмица Пловдивска област е в грипна епидемия.
Пациентите могат да бъдат спокойни. Елиминирани са някои от най-фрапантните липси на пазара от края на декември, уверява Димитрия Стайкова, председател на Регионалната фармацевтична колегия в Пловдив.
Имало е временна липса и на комбинираните тестове за ковид и грип, уточнява тя.
"Все още се забелязва недостиг на детските антибиотични сиропчета."
Изпълнителната агенция по лекарствата е извършила задълбочени проверки, посочи в предаването "Преди всички" Аркади Шарков, здравен икономист от ЕКИП и съветник на Министерството на здравеопазването.
"Към момента имаме уверение, че в следващите месеци се очакват регулярни доставки на лекарствени продукти. Има едно малко изключение – има производствени проблеми с конкретен продукт, касаещ лечението на диабет тип 2."
Има завишени нива на предписване на пулмикорт, потвърди Шарков. По думите му със затихването на епидемията се очаква и намаляване на употребата на подобен тип продукти.
"Продуктът е свръхпотребяван. Не бе предвиден в предварителните заявки."
Относно видимостта на наличностите на лекарства за фармацевтите, които ги поръчват от търговците на едро, Аркади Шарков изтъкна, че е търговска тайна какво е наличието на конкретен продукт в техните складове.