Турция подкрепя мирния план, предлаган от украинския президент Володимир Зеленски, заяви турският министър на външните работи Мевлют Чавушоглу по време на посещение в Република Южна Африка, предаде турската частна телевизия CNN-Turkк.
Чавушоглу посочи, че Турция полага интензивни усилия за осигуряване на мира още от началото на войната.
"Нашата цел, разбира се, е траен мир и взаимно приемливо решение. Ние вярваме, че тази война ще бъде прекратена на масата за преговори и колкото по-скоро успеем да го осъществим, толкова по-добре", добави министърът.
Той посочи, че понастоящем Русия изразява готовност за преговори, а украинският президент предлага мирен план, състоящ се от десет точки.
"Ние, Турция, подкрепяме този мирен план и продължаваме да работим по него", каза Чавушоглу.
По думите му Турция е страна, която наистина полага много големи усилия за намирането на изход от военния конфликт в Украйна. "И въпреки войната, вярвам, че виждаме реалните резултати от дипломацията. В момента се водят преговори в много други измерения, като размяната на военнопленници, преговорите за Запорожие. Някои от тези разговори се провеждат в Истанбул. Бих искал да кажа следното: да, води се война, но ние сме в процес на взаимодействие, в процес на ангажиране и с двете страни. Опитваме се да сложим край на тази война възможно най-скоро", заяви още Чавушоглу, цитиран от БТА.
В последните дни на 2022 година стана ясно, че Зеленски обсъжда с президента на САЩ Джо Байдън своя мирен план от десет точки и призовава световните лидери да проведат среща на върха за глобален мир въз основа на него.
Зеленски за първи път обяви формулата си за мир на срещата на върха на Г-20 през ноември 2022.
Планът изисква:
- Радиационна и ядрена безопасност, съсредоточена върху възстановяването на сигурността около най-голямата атомна електроцентрала в Европа - Запорожката, която в момента е окупирана от руските сили.
- Продоволствена сигурност, включително защита и гарантиране на износа на зърно от Украйна за най-бедните страни в света.
- Енергийна сигурност, с акцент върху тавана на цените за руските енергийни ресурси, както и подпомагане на Украйна при възстановяването на енергийната ѝ инфраструктура, половината от която е повредена от руски атаки.
- Освобождаване на всички затворници и депортирани, включително военнопленници и деца, отведени в Русия.
- Възстановяване на териториалната цялост на Украйна и препотвърждаването ѝ от Русия съгласно Хартата на ООН, което според Зеленски "не подлежи на преговори".
- Изтегляне на руските войски и прекратяване на военните действия, възстановяване на държавните граници на Украйна с Русия.
- Справедливост, включително създаването на специален трибунал за разследване на руски военни престъпления.
- Защита на околната среда, с акцент върху разминирането и възстановяването на пречиствателните съоръжения.
- Предотвратяване на ескалация на конфликта и изграждане на архитектура за сигурност в евроатлантическото пространство, включително гаранции за Украйна.
- Потвърждение за края на войната, включително документ, подписан от участващите страни.