От х:

Днес в x:

От ЕЦБ приравниха криптото с хазарта

Две много важни послания по отношение на криптобизнеса като цяло и на криптовалутите и стейбълкойновете в частност отправи членът на изпълнителният съвет на ЕЦБ Фабио Панета. Направи го в речта си по време на събитие проведено London BusinessSchool (https://www.ecb.europa.eu/press/key/date/2022/html/ecb.sp221207_1~7dcbb0e1d0.en.html).

Доколкото Панета е ключова фигура в ЕЦБ, тези негови думи могат да се възприемат и като официална позиция на банката. В общи линии двете послания са следните: Първото е че в сегашния си вид криптобизнеса е придобил уродливи форми и се е превърнал в глобална заплаха за финансовата стабилност в света. Второто е че поради тази своя уродливост и заплахата, която представлява въпросния бизнеса и валутите извършвани с него трябва да бъде силно регулиран (подобно на всички други финансови бизнеси) и дори, в някои случаи, забранен.

За онези които, направените до тук квалификации на изказването на Панета, могат да се сторят преувеличени ще цитираме някои части от изявлението му. "Основният структурен недостатък на необезпечените криптоактиви, които формират по-голямата част от крипто пазара е, че те не предлагат никакви ползи за обществото", твърди Панета и аргументира тази своя позиция по следния начин: "Въпреки че консумират огромно количество човешки, финансови и технологични ресурси, необезпечените криптоактиви не изпълняват никаква социално или икономически полезна функция. Те не се използват за плащания на дребно или едро - просто са твърде непостоянни и неефективни. Те не финансират потребление или инвестиции. Те не подпомагат производството на гориво. И те не играят никаква роля в борбата с изменението на климата.

Всъщност необезпечените криптоактиви често правят точно обратното: те могат да причинят огромни щети на околната среда. Те също се използват широко за престъпни и терористични дейности или за укриване на данъци".

По-нататък Панета приравнява крипто активите с финансовите пирамиди (схемата Понци), а желанието да се инвестира и търгува с тях оприличаваха на хазартна зависимост, което както всички знаем е психично болестно състояние:

"Хазартът е може би втората най-стара професия в света. Проследено е до древен Китай, Гърция и Рим. Хората винаги са залагали по различни начини: хвърляли жребий, хвърляли зарове, залагали на животни или играли на карти. И в дигиталната ера очаквам да продължат да залагат, като заемат спекулативни позиции върху крипто-активи", коментира Панета. Но подчертава, че когато едно действие е хазарт то трябва да бъде третирано като хазарт и в правно, и в регулативно и в данъчно отношение.

Аргументите на членът на ЕЦБ за тези негови резки квалификации са няколко.Преди всичко това е сривът на криптоактивите. Панета припомня, че пазарната им стойност на се е свила от 2,5 трилиона евро в пика си преди година до по-малко от 1 трилион евро днес Цената на биткойн е спаднала с повече от 70% от своя връх. Сривът на алгоритмичния стейбълкойн TerraUSD и неотдавнашният фалит на водещата крипто борса FTX и 130 свързани компании показва, че дигиталните иновации не могат например да изградят стабилни стойности на базата на кодове и механизми на зависимост. Панета припомня, че философията, която е в основата за създаването на криптовалутите е, че цифровите технологии могат да заменят регулираните посредници и да избегнат "натрапването" на държавата.

С други думи, че е възможно да се изгради надеждна, но стабилна финансова система, базирана на технологии.На базата на краха на криптопазара Панета смята, че тази философия е илюзия, и то опасна. "Всъщност именно липсата на регулиране и обществен контрол заслепи инвеститорите за свързаните рискове, което доведе до възход и последващ спад на криптоактивите", смята членът на изпълнителния съвет на ЕЦБ.Панета е категоричен, че криптотърговията трябва да бъде регулирана най-малкото по същия начин и със същата тежест каквато е за останалите финансови активи.

"Съществува спешна нужда в световен мащаб от регулиране за защита на потребителите от рисковете на криптоактивите, определяне на минимални изисквания за управление на риска и корпоративно управление на криптофирмите и намаляване на рисковете от разпространение на стейбълкойнове", заявява Панета.И в този смисъл той припомня, че трябва да бъде приет европейския регламент MiCA. В него подробно са разписани правилата за емитиране и търговия на криптоактиви, за лицензиране на компаниите, които извършват такива дейности и за надзора върху тях.

Друга важна стъпка е обособяването на бизнеса с криптоактиви и на свързаните с тях финансови активи от основните балансите на финансовите институции и отделянето им от основния бизнес.Следващия момент е нуждата от адекватно и ефективно облагане на криптобизнеса. Много важно изискване и създаването на специална (много строга) рискова класификация на криптоактивите от Базелския комитет банков надзор. Тя ще позволи еднакво макропруденциално надзорно третиране на тези активи не само в ЕС, но и във всички значими в икономическо отношение държави по света.

"Криптоактивите, за които се смята, че имат прекомерен екологичен отпечатък, също трябва да бъдат забранени", категоричен е Панета. Но дори изброените до тук регулативни мерки, според Панета няма да са достатъчни, за да гарантират в нужната степен сигурност на криптоактивите. Според него само парите на централната банка могат да осигурят опора за стабилност. "Решението е да разширим днешната двустепенна парична система в дигиталната ера. Тази система е изградена върху допълващите се роли на парите на централната банка и парите на търговската банка.Парите на централната банка в момента са достъпни за употреба на дребно само във физическа форма - пари в брой.

Но цифровизацията на плащанията подкопава ролята на парите в брой и способността им да предоставят ефективна парична котва. Цифровите валути на централната банка вместо това ще запазят използването на публични пари за цифрови плащания на дребно. Като предлага цифров, безрисков общ знаменател, цифровата валута на централната банка би улеснила конвертируемостта между различните форми на частни цифрови пари. По този начин ще запази единството на парите и ще защити паричния суверенитет.

ЕЦБ работи върху цифрово евро точно поради тези причини.За да запазят решаващата си роля, публичните пари трябва също така да продължат да се използват като сетълмент актив за финансови транзакции на едро", коментира Фабио Панета.Една такава посока на развитие означава пълен провал на философията за пълна свобода и независимост от съществуващата финансова система, която философия роди криптовалутите.

Сега старият ортодоксален финансов пазар е на път да погълне тези валути и бизнеса с тях и да ги превърне в поредния свой придатък. Трудно е да се каже дали това е добре или зле в дългосрочен план. Но едно подобно развитие, за пореден път ще покаже, че всеки един опит да се върви срещу установения глобален финансов ред на суверенни (контролирани от държавите) валути е много трудно осъществим.

Източник: money.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини