Два открити бинарни урока в Професионална гимназия по туризъм „Александър Паскалев“ наблюдаваха учители и експерти от областите Стара Загора, Сливен, Ямбол и Хасково. Инициативата за обмен на добри педагогически практики е на Регионално управление на образованието - Хасково и включи открити уроци в още две професионални гимназии от града.
Урокът по история на изкуството и английски език с учениците от 11в клас, специалност Рекламна графика, се отличи с изключителна интерактивност. Учителите Даниела Боева и Живка Чакалова разгледаха произведения на Леонардо да Винчи и показаха как могат да се използват приложенията linoit, padlet, quizlet, wordwall и menti, за да стане учебния процес по-динамичен, а ученето забавно и лесно. Впечатление направи добрата работа в екип както на учителите, така и на учениците. Гостите се убедиха, че използването на междупредметни връзки и интерактивни методи, в комбинация с технологии е особено важно за учениците, тъй като то им помага да постигнат комплексни знания и умения, приложими не само в училище, но и извън него. Освен това учебният процес изглежда по-цялостен и логичен, като привлича интереса на учениците с разнообразието от дейности.
Вторият бинарен урок по учебна практика - кулинарни изделия и напитки за кетъринг и сомелиерство на тема „Средиземноморска кухня – иновации и фюжън вариации“ бе категорично доказателство, че съвместната работа на образователните институции с местния бизнес е не само необходимост, но и гаранция за успех. Учениците от специалност Кетъринг, ръководени от учителя си Иванка Сакутова и професионалните готвачи Димо Димов и Дженко Динев, приготвиха ястия от средиземноморската кухня – салата с нахут и фатуш с ливанско сирене, ризото Верде и ризото Неро, неаполитанска пица и калмари с узо. Учителят по сомелиерство Николай Славов обясни кои са основните принципи за съчетаване на храна и вино и избра подходяща напитка за средиземноморската храна, а ученикът Димитър Петров показа как се сервира тя по етикет. В този бинарен практически урок се демонстрира как с използването на междупредметни връзки и включването на местния бизнес в учебния процес се постига завършеност на обучението по конкретна тема. Практиката е по-динамична, интересът и мотивацията за учене от страна на учениците са по-големи, знанията и уменията се овладяват по-бързо и трайно.
Инициативата за обмен на добри практики на РУО Хасково, Сливен, Ямбол и Стара Загора има за цел повишаване на компетентностите на учителите по професионална подготовка и ще продължи през цялата учебна година.
БРАВО