От х:

Днес в x:

Великобритания замрази руски активи за над 18 милиарда лири

Британското правителство обяви, че е замразило активи на стойност над 18 милиарда лири (20,5 милиарда долара), държани от руски олигарси, други физически лица и компании, санкционирани заради нахлуването на Москва в Украйна, предаде Ройтерс.

По този начин Русия изпревари Либия и Иран и стана най-санкционираната държава от Великобритания, съобщи в годишния си доклад Службата за прилагане на финансовите санкции (OFSI), част от министерството на финансите.

Замразените руски активи са с 6 милиарда лири повече спрямо сумата, отчетена във всички други британски режими на санкции.

Руският милиардер Роман Абрамович и бизнесменът Михаил Фридман са сред санкционираните тази година, заедно с президента Владимир Путин, семейството му и военни командири.

Замразените активи са комбинация от дялови участия в компании и парични средства, съхранявани в банкови сметки. Това не включва физически активи като недвижими имоти, яхти или активи, държани в подчинените на британската корона острови в Ламанша - Гърнси и Джърси.

Правителството санкционира 95 на сто от руския износ за Великобритания. Целият внос на руски петрол и газ ще спрат до края на годината, отбелязва Ройтерс.

"Наложихме най-строгите санкции на Русия досега с цел да спрем тяхната военна машина", заяви Андрю Грифит, младши министър в министерството на финансите.

"Нашето послание е ясно: няма да позволим на Путин да успее в тази брутална война", допълва той в изявление.

Досега Великобритания е санкционирала повече от 1200 лица, включително високопоставени бизнесмени и видни политици и над 120 предприятия в Русия.

Болезнените сакнции

Западните санкции означават изчерпване на складираните части за автомобилната индустрия - автомобили като най-новия модел "Лада" се произвеждат без въздушни възглавници и антиблокиращи спирачни системи. Това са основни компоненти за осигуряване на пътна безопасност и защита живота на водачите, пътниците и пешеходците.

Руските авиокомпании разглобяват самолети за резервни части и използват полупроводници от кухненски уреди в танкове от съветската епоха, казаха официални британски представители, добавяйки, че недостигът на боеприпаси е изиграл роля в последните успехи на Украйна на бойното поле.

В по-дългосрочен план Русия страда от изтичане на мозъци и липса на достъп до ключови технологии, като 75 на сто от компаниите намаляват дейността си и 25 на сто напускат страната изцяло, посочиха източниците.

Руските активи в момента са само замразени, но има дискусии относно възможностите за тяхното изземване.

Правителствени служители в западни държави казват, че има нужда от широкомащабна финансова помощ за възстановяване на Украйна, като твърдят, че е морален аргумент отговорните за инвазията да допринесат за това.

"Мисля, че това, което бихме искали да направим, е да разгледаме какви са всички опции, какво е възможно и след това да вземем решение със съюзниците по този въпрос", каза неназован правителствен представител.

Откакто Великобритания започна да налага забрани за пътуване, замразяване на активи и други санкции на 24 февруари - деня, в който руските сили нахлуха в Украйна - правителството е получило 236 доклада за нарушения на санкциите.

Руският милиардер Петр Авен оспорва обвиненията, че е избягвал санкции срещу него в съд в Лондон. Той е обвинен, че е използвал пари от британски сметки, за да финансира начина си на живот.

Случаят е първият, който тества подхода на Великобритания за налагане на санкции срещу руски граждани след инвазията, посочва Ройтерс.

Източник: БТА

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини