В София се проведе национална среща на обединението за чист въздух „Дишай, България“, инициирана от екологичната организация "За Земята". Сдружението "Дишай, Димитровград", което представлява жителите на бригадирския град, които се борят за качество на въздуха, е основна част от националното обединение. Съучредители на "Дишай, България" са сдруженията на Димитровград, София, Пловдив, Русе, Девня, Благоевград, Велико Търново, Перник, Павликени и Сухиндол, коИто са подкрепени и от екологичните организации "За Земята" и „Грийнпийс“.
Срещата се проведе под формата на кръгла маса, на която се разискваха множество теми по отношение на качеството на въздуха в България и основно в градовете, които бяха представени от организациите си там.
Бяха изградени сътрудничества между различните организации и бе обменен опит относно предприеманите действия по отношение опазването здравето на жителите на районите със замърсители на въздуха в България. Една от основните теми бе Димитровград и качеството на въздуха в региона, като бяха обсъдени и законови промени с депутата Иван Белчев, който е от сдружението "Дишай, Русе".
По време на кръглата маса, освен обмяната на опит за механизмите и действията, чрез които трябва да се отстоява правото на чист въздух, се изградиха сътрудничества между организациите в съседни региони. Проблемите не са само локални, те засягат голяма територия, поради преноса на въздушни маси, а жителите на районите, в които няма измервателни уреди за КАВ не получават информация за евентуалните замърсявания и вредите за здравето от тях.
Осъзнати са проблемите с качеството на въздуха и замърсяването със серен диоксид в Димитровград и Гълъбово, в чийто регион работят 4 ТЕЦ-а и жителите на целия регион страдат от вредни нива на опасния за здравето замърсител. Главните замърсители на въздуха са производствата, отделящи вредни емисии, но в по-големите градове като Пловдив се борят и със замърсяването от автомобилния трафик, както и с домакинствата, изгарящи твърди горива.
Има връзка и между боклука и качеството на въздуха, защото все повече места в България биват проучвани за създаването на инсинератори за изгаряне на отпадъци, като сумарно техния годишен капацитет надвишава многократно създавания боклук в България, което води до извода, че тези инсталации ще имат за цел да изгарят и вносен боклук, в пъти повече от създавания в България.
Еко активистите от Дишай Димитровград защитават тезата, че целта на енергията която отделят, е за опазването на живота и здравето на жителите на региона и най-вече на най-уязвимите групи, върху които замърсителите оставят дълготраен негативен здравословен ефект - децата.
Сдружението на Димитровград за чист въздух застава зад служителите на компаниите, сочени от институциите като основни замърсители, защото те са най-потърпевши от вредните емисии. Енергията и на жителите на региона и на служителите на индустриалните замърсители трябва да бъде насочена към принуждаване на собствениците на тези индустриални замърсители да вложат нужните средства в създаването и поддържането на пречистващи инсталации, за да бъде сведено замърсяването на въздуха, водата и почвите до максималния минимум.
Таня Радева
Отговор
:)
Тити
Златка Иванова
Отговор
В джобовете си може и да имат нещо ,което трябва да се покаже на тези , които не искат да разберат , че така не може да продължава.
Иначе разбрахме , че сте много умна ...!
Тити